Založ si blog

Právo veta

Z médií sa dozvedáme, že Poľsko a Maďarsko neočakávane vetovali návrh sedemročného európskeho rozpočtu (1,1 bilióna eur) a fondu Next Generation EU (750 miliárd eur. S čím to vlastne Poliaci a Maďari nesúhlasia? Podľa vetovaného návrhu na zablokovanie čerpania z rozpočtu EÚ postačí dojem Európskej komisie, že v členskom štáte existuje riziko ohrozenia finančných záujmov Únie z dôvodu porušovania princípov právneho štátu. Neviem, či existuje jednotná definícia právneho štátu a princípov jeho fungovania? Celkom iste na to nemajú rovnaký názor všetci europoslanci a eurokomisári, ba ani predstavitelia členských štátov EÚ. Len doteraz nikto okrem Maďarov a Poliakov svoje pochybnosti nahlas nepovedal. Zhoda o právnom štáte určite neexistuje ani medzi právnikmi a politikmi. Ak sa budeme striktne pridržiavať niektorej z aktuálnych teoretických predstáv, tak právnym štátom bolo aj hitlerovské Nemecko, či husákovská ČSSR. Opak netvrdili ani autori povestnej Charty 77, tí sa dožadovali iba toho, aby socialistický štát dodržiaval právne normy, ktoré prijal.

Nie je žiadnou novinkou, že štáty V4 sú už dlhšie tŕňom v oku viacerých „starých“ členov EÚ. Zo strany Poľska vadí predovšetkým neochota legalizovať potraty, zo strany Maďarska nesedí zákaz adopcie detí homosexuálnymi pármi a V-štvorka ako celok je podozrivá tým, že sa „nekolegiálne a bezdôvodne“ bráni povinným kvótam a prerozdeľovaniu migrantov. Pripomeňme však, že valné zhromaždenie OSN v roku 2018 schválilo Globálny pakt OSN o migrácii, ktorú zaraďuje medzi základné ľudské práva. Pakt ale nerozlišuje legálnu a ilegálnu migráciu a nerobí rozdiel medzi utečencami pred vojnovými či náboženskými konfliktmi a ekonomickými migrantami. Hlasovalo proti nemu päť členských štátov OSN: USA, Poľsko, Maďarsko, Česká republika a Izrael. Nesúhlas s paktom neskôr vyslovili aj ďalší: Slovensko, Rakúsko, Chorvátsko.

Ak sa v prípade migrantov budeme striktne dožadovať princípov právneho štátu a budeme bazírovať na nutnosti ich dodržiavania, potom je nespochybniteľným faktom, že medzinárodný právny rámec týkajúci sa migrácie už existuje. Časom sa z neho celkom iste stane medzinárodný štandard, ktorý sa aj v EÚ bude musieť povinne dodržiavať – tiež v štátoch, ktoré s ním momentálne nesúhlasia.

Vyzerá to tak, že na „spacifikovanie“ V-štvorky (predovšetkým Poľska a Maďarska) si eurohujeri vymysleli „mechanizmus kontroly právneho štátu“ (čo to je a kto bude kontrolovať?), bez ktorého údajne nebude možné čerpať prostriedky z európskeho rozpočtu. Bokom nestojí ani slovenský minister zahraničných vecí, ktorý v mene Slovenska prezentuje právny štát ako základ EÚ, a ktorý sa, ako sám tvrdí, Maďarom a Poliakom pokúsi vysvetliť, že v tejto chvíli je na stole obrovská možnosť „pozbierať sa“ z ekonomických dôsledkov krízy (rozumej, bude ich presviedčať, aby, „nerobili fóry“, keď ide o európske peniaze „z neba“, a aby radšej „držali hubu a krok“).

V tejto chvíli by zo strany pána ministra bolo asi vhodnejšie namiesto prehovárania „sabotérov“ podmieniť diskusiu o tom, čo chceme v EÚ považovať za „právny štát“, o čom budeme rozhodovať doma a čo nám bude prikazovať Brusel. A mohol by oceniť gesto Poliakov a Maďarov, ktorí na obranu národných a demokratických princípov (aj našich) neváhali prekvapivo použiť aj krajný prostriedok – právo veta.

Ako v raji

30.11.2020

Nie je to tak dávno, čo sme počúvali tirády o najtransparentnejšom výbere generálneho prokurátora v slovenských dejinách v réžii vládnej koalície Igora Matoviča. Reči o zelených kartách a o slobodnej vôli poslancov, ktorí okrem svojho vedomia a svedomia nemajú byť pri voľbe ničím viazaní. Niekoľkodňové poslanecké „grilovanie“ siedmich kandidátov [...]

História – zdroj po(p)učenia

23.11.2020

Pamätáte si ešte na jedného z ministrov Vladimíra Mečiara – ministra medzinárodných vzťahov (stále nie zahraničia) Jozefa Moravčíka? Áno toho, ktorý bol v roku 1994 krátko (od marca do decembra) aj predsedom vlády. A spomeniete si, ako sa tým premiérom stal? Rok predtým, v marci 1993, sa od HZDS odštiepila Aliancia demokratov Slovenska (skratka ADS), ktorej [...]

„Hnusoba“ a čo s ňou

21.11.2020

Koronavírus a COVID-19 sú celosvetovým hitom roka 2020. Smolu mal v tejto súvislosti istý slovenský politik, ktorý si svoju opozičnú kariéru vybudoval na vŕtaní, podpichovaní a bombastických gestách, a koncom februára sa stal premiérom. Hovorí sa, že komu dal Boh úrad, tomu dal aj rozum. V tomto prípade milý Pánboh asi trafil vedľa. Analyzovať, tvoriť [...]

Adolf Heyduk

Neznášali Židov, ale v Bratislave majú ulice

30.11.2020 22:30

Napriek nenávisti ich mená svietia na tabuliach. Dve ulice v Bratislave sú pomenované po básnikovi a fyzikovi, ktorí neznášali Židov.

Francúzsko polícia protesty

Sporný návrh francúzskeho bezpečnostného zákona prepracujú

30.11.2020 19:23

Zákon mal obmedziť právo filmovať alebo fotografovať službukonajúcich policajtov.

Tibor Gašpar / Peter Hraško /

Exšéf NAKA Hraško zostáva vo väzbe, Najvyšší súd odmietol jeho sťažnosť

30.11.2020 18:46

Bývalého šéfa NAKA zadržali v rámci akcie Očistec spolu s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

nemocnica, Ružinov, Bratislava

Zdravotnícke zariadenia budú mať naďalej ochranu pred exekúciami

30.11.2020 18:46

Ochrana nemocníc pred exekúciami sa mala pôvodne skončiť na konci roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 29226x
Priemerná čítanosť článkov: 1392x

Autor blogu

Kategórie