Založ si blog

História – zdroj po(p)učenia

Pamätáte si ešte na jedného z ministrov Vladimíra Mečiara – ministra medzinárodných vzťahov (stále nie zahraničia) Jozefa Moravčíka? Áno toho, ktorý bol v roku 1994 krátko (od marca do decembra) aj predsedom vlády. A spomeniete si, ako sa tým premiérom stal?

Rok predtým, v marci 1993, sa od HZDS odštiepila Aliancia demokratov Slovenska (skratka ADS), ktorej spoluzakladateľom bol (okrem Jána Budaja a iných) aj Milan Kňažko. Práve toho Moravčík vystriedal v ministerskej funkcii, keď Mečiar Kňažka ako zradcu v marci 1993 odvolal. Po zlúčení ADS s inými stranami vznikla v marci 1995 Demokratická únia (DÚ), ktorej zasa predsedoval Moravčík. Tá sa pred voľbami v roku 1998 stala súčasťou Slovenskej demokratickej koalície (SDK), ktorá sa neskôr pretransformovala na SDKÚ.

V marci 1994 časť poslancov vtedy stále dominantného HZDS „vypovedala poslušnosť“ predsedovi strany a vlády Mečiarovi a napomohli tomu, že mu národná rada vyslovila nedôveru. V zmenených mocenských pomeroch poveril vtedajší prezident republiky Michal Kováč zostavením novej vlády toho, kto disponoval dostatočnou parlamentnou väčšinou – Jozefa Moravčíka.

Že sa to celé nakoniec skončilo na prelome septembra a októbra 1994 parlamentnými voľbami, v ktorých získalo Mečiarovo HZDS drvivú prevahu – 35 % hlasov (61 parlamentných kresiel) – a napokon „nocou dlhých nožov“, to je už iná história. Dôležitejší je precedens, ktorý ukazuje, že ani na prvý pohľad neporaziteľný LEN ON nemá nič „garantované“.

Tak ako pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi sa aj dnes vo vládnych stranách môžu nájsť uvažujúci poslanci, ktorým rétorika a maniere súčasného dvojnásobného predsedu nie sú pochuti. A podobne ako vtedy, „zrada“ môže prísť aj z okruhu „najbližších“. (Dobre si pamätáme, ako „Milanko“ v priamom prenose odhalil „zlomyseľnú vépéenkársku cenzúru“ premiérskych televíznych kázní, a ako babky – demokratky po prvom odvolaní Mečiara bolestne vzdychali: „Mečiar, Kňažko, bez vás je nám ťažko!“)

Na druhej strane – mnohí zo súčasných poslancov NR SR ani netušia, aké je poslanie zákonodarného zboru a aká je ich úloha v ňom, no oči majú vylezené na vrch hlavy z toho, koľko peňazí im ako „zaslúžená“ odmena každý mesiac „cinkne“ na účte. Je isté, že mnohí z nich za celý život nevideli toľko peňazí pokope, koľko dnes prinesú každý mesiac mamičke domov. A riskovať „výnosné miesto“ kvôli akýmsi pochybnostiam sa im celkom iste nevyplatí. 

Ostáva nám teda dúfať v opätovné víťazstvo ducha nad hmotou, prípadne veriť, že v najbližších parlamentných voľbách opäť nepodľahneme vidine jednoduchých a priamočiarych riešení.      

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284268x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie