Založ si blog

„Hnusoba“ a čo s ňou

Koronavírus a COVID-19 sú celosvetovým hitom roka 2020. Smolu mal v tejto súvislosti istý slovenský politik, ktorý si svoju opozičnú kariéru vybudoval na vŕtaní, podpichovaní a bombastických gestách, a koncom februára sa stal premiérom. Hovorí sa, že komu dal Boh úrad, tomu dal aj rozum. V tomto prípade milý Pánboh asi trafil vedľa. Analyzovať, tvoriť a zjednocovať, čo si situácia s „hnusobou“ vyžaduje, onen poslanec napriek svojej novej funkcii nedokáže. Vymýšľať nekonečné testy, lockdowny a tresty, nálepkovať oponentov, deliť spoločnosť na zlých (zlodejov a fašistov) a dobrých, to mu ide. Nedokáže však pochopiť, že ľudia zomierajú aj kvôli opatreniam „proti hnusobe“, nič mu nehovorí hroziace zhlúpnutie mladej generácie, strata existencie a bieda u mnohých, či pošliapavanie občianskych slobôd.

Snaha minimalizovať počet hospitalizácií a úmrtí v dôsledku kovidu je pochopiteľná. V prípade zdravotnej starostlivosti sa dajú akceptovať aj ponosy na „prázdnu špajzu“. Namiesto jednotne riadeného socialistického systému (o ktorého kvalite sa dá polemizovať) tu ako výsledok najrôznejších experimentov a reforiem máme poddimenzované zdravotníctvo, ktoré nielenže nie je pre pacientov, no ktoré musíme pred pacientmi ochraňovať. Ani to však nie je dôvodom na to, aby nemocnice pomaly prijímali iba pacientov s jedinou diagnózou.

V histórií sa vyskytli najrôznejšie krízy, komplikácie i tragédie – a ľudstvo ich prežilo. Život a smrť nerozlučne patria k sebe a ľudia si toho musia byť vedomí. Materiálny rozvoj a vzrastajúci konzum v ostatných desaťročiach v mnohých vzbudzuje presvedčenie, že zdravie a nesmrteľnosť sa stali základnými ľudskými právami, ba očakávajú, že im ich ktosi „musí garantovať“. Nikto však nič negarantuje – a na zodpovedne správanie žiadne „garancie“ ani nie sú potrebné (najmä nie zo strany štátnej moci). Inak sa chopia iniciatívy rôzni autoritatívni „spasitelia“ a s diktatúrami už Slováci majú svoje skúsenosti. 

Pri riadení čohokoľvek býva užitočné uvážiť všetky možné účinky vlastných rozhodnutí. V opačnom prípade môže v rodine nasledovať rozvod, v súkromnom podnikaní krach a pri riadení spoločnosti nestabilita a rozvrat. Vláda a jej predseda by sa v súvislosti s kovidom mali zbaviť bulvárneho nazerania a mali by prestať šíriť bludy a strach. Historky o mŕtvolách v chladiarenských kamiónoch nech láskavo prenechajú médiám. Musia si uvedomiť, že koronavírus nás bude sprevádzať veľmi dlho. Panika nie je namieste a metódou cukru a biča (striedanie hrozieb a uvoľnenia „za odmenu“) sa spoločnosť dlhodobo riadiť nedá.

Ako v raji

30.11.2020

Nie je to tak dávno, čo sme počúvali tirády o najtransparentnejšom výbere generálneho prokurátora v slovenských dejinách v réžii vládnej koalície Igora Matoviča. Reči o zelených kartách a o slobodnej vôli poslancov, ktorí okrem svojho vedomia a svedomia nemajú byť pri voľbe ničím viazaní. Niekoľkodňové poslanecké „grilovanie“ siedmich kandidátov [...]

História – zdroj po(p)učenia

23.11.2020

Pamätáte si ešte na jedného z ministrov Vladimíra Mečiara – ministra medzinárodných vzťahov (stále nie zahraničia) Jozefa Moravčíka? Áno toho, ktorý bol v roku 1994 krátko (od marca do decembra) aj predsedom vlády. A spomeniete si, ako sa tým premiérom stal? Rok predtým, v marci 1993, sa od HZDS odštiepila Aliancia demokratov Slovenska (skratka ADS), ktorej [...]

Právo veta

21.11.2020

Z médií sa dozvedáme, že Poľsko a Maďarsko neočakávane vetovali návrh sedemročného európskeho rozpočtu (1,1 bilióna eur) a fondu Next Generation EU (750 miliárd eur. S čím to vlastne Poliaci a Maďari nesúhlasia? Podľa vetovaného návrhu na zablokovanie čerpania z rozpočtu EÚ postačí dojem Európskej komisie, že v členskom štáte existuje riziko ohrozenia [...]

Adolf Heyduk

Neznášali Židov, ale v Bratislave majú ulice

30.11.2020 22:30

Napriek nenávisti ich mená svietia na tabuliach. Dve ulice v Bratislave sú pomenované po básnikovi a fyzikovi, ktorí neznášali Židov.

Francúzsko polícia protesty

Sporný návrh francúzskeho bezpečnostného zákona prepracujú

30.11.2020 19:23

Zákon mal obmedziť právo filmovať alebo fotografovať službukonajúcich policajtov.

Tibor Gašpar / Peter Hraško /

Exšéf NAKA Hraško zostáva vo väzbe, Najvyšší súd odmietol jeho sťažnosť

30.11.2020 18:46

Bývalého šéfa NAKA zadržali v rámci akcie Očistec spolu s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

nemocnica, Ružinov, Bratislava

Zdravotnícke zariadenia budú mať naďalej ochranu pred exekúciami

30.11.2020 18:46

Ochrana nemocníc pred exekúciami sa mala pôvodne skončiť na konci roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 29207x
Priemerná čítanosť článkov: 1391x

Autor blogu

Kategórie