Založ si blog

Aký je vlastne odkaz Novembra?

V ostatnom čase sa pomerne často skloňuje odkaz Novembra, či skôr jeho možné interpretácie. V novembri 1989 som bol už značne dospelý a dúfam, že ešte nie som priveľmi sklerotický, takže si dobre pamätám, že ústredným mottom demonštrácií na námestiach bol „koniec vlády jednej strany“. Zmocňuje sa ma však čoraz nástojčivejší pocit, že za tridsaťjeden rokov sme sa oblúkom od „vlády jednej strany“ dostali k „vláde jednej osoby“. A jej prejavy nepripomínajú kultivovaného osvietenského absolutistu Jozefa II., ale skôr sa klonia k manierom boľševického samovládcu – úskočného psychopata Jozefa Džugašviliho (zvaného Stalin).

Pre tých neskoršie narodených treba pripomenúť, že šlo o „génia“, ktorý sa rozumel absolútne všetkému – jazykovede, medicíne, ženskej otázke, problémom mieru a socializmu, právu, biológií, cirkvám atď., atď. V knižniciach sú k dispozícii desiatky „vedeckých“ diel z päťdesiatych rokov, v ktorých úvode sa „velebí“ úloha súdruha Stalina pri rozvoji a pozdvihnutí toho – ktorého (každého) vedného odboru a hodnotia sa jeho odborné, výskumné a objaviteľské priekopnícke činy.

O pár rokov starší kolega (maturoval v roku 1956) mi spomínal, že na JSŠ (jedenástročná stredná škola), predchodca dnešných gymnázií, mali predmet nazývaný „logika“. A „ logika“ mala šťastie, pretože ,podobne ako kybernetika či genetika, pokojne mohla byť označená za „buržoáznu pavedu“ (so všetkými negatívnymi dôsledkami pre jej predstaviteľov). V úvode príslušnej učebnice sa písalo (parafrázujem), že: rozoznávame dvojakú  logiku – buržoáznu a proletársku, ktorej vrcholom je „železná logika súdruha Stalina“!

Zdá sa, že na Slovensku sa na scénu derie nový univerzálny vedec, moralista, logik, imunológ, sexuológ, politológ, kriminalista, právnik atď., atď., ktorého si povinne bude treba ctiť a vážiť, ktorého bude možné iba velebiť a oslavovať, no predovšetkým sa bude musieť bezvýhradne poslúchať. 

Takže pre istotu a vopred: nech nám naveky žije naše Slnko Jasné, náš Neohrozený Bojovník s Hnusobou, Poklad Národa, či … (vhodné prívlastky nájdete v hociktorých litániách).         

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

Systém Patriot, PVO

Le Monde: Mnohé krajiny EÚ sa nechcú s Kyjevom deliť o svoju protivzdušnú obranu

23.04.2024 21:45

Šéfovia vlád jednotlivých krajín si dávali dobrý pozor, aby neurobili žiadny konkrétny sľub.

Izrael Palestína Gaza Hamas Rukojemníci Prepustenie

Vojna v Gaze trvá 200 dní. Izrael zosilnil údery, nariadil nové evakuácie na severe

23.04.2024 20:55

Ostreľovanie severu palestínskeho územia bolo za posledný deň jedno z najintenzívnejších od začiatku vojny.

USA Izrael Gaza univerzity protesty

Polícia zatýkala na pro-palestínskych protestoch na univerzite v New Yorku

23.04.2024 19:49

Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Thunbergová

Švédska prokuratúra obvinila Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti

23.04.2024 19:35

Súdy v minulosti už dvakrát uložili celosvetovo známej aktivistke pokutu za občiansku neposlušnosť na klimatických protestoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 317190x
Priemerná čítanosť článkov: 2250x

Autor blogu

Kategórie