Založ si blog

Aký je vlastne odkaz Novembra?

V ostatnom čase sa pomerne často skloňuje odkaz Novembra, či skôr jeho možné interpretácie. V novembri 1989 som bol už značne dospelý a dúfam, že ešte nie som priveľmi sklerotický, takže si dobre pamätám, že ústredným mottom demonštrácií na námestiach bol „koniec vlády jednej strany“. Zmocňuje sa ma však čoraz nástojčivejší pocit, že za tridsaťjeden rokov sme sa oblúkom od „vlády jednej strany“ dostali k „vláde jednej osoby“. A jej prejavy nepripomínajú kultivovaného osvietenského absolutistu Jozefa II., ale skôr sa klonia k manierom boľševického samovládcu – úskočného psychopata Jozefa Džugašviliho (zvaného Stalin).

Pre tých neskoršie narodených treba pripomenúť, že šlo o „génia“, ktorý sa rozumel absolútne všetkému – jazykovede, medicíne, ženskej otázke, problémom mieru a socializmu, právu, biológií, cirkvám atď., atď. V knižniciach sú k dispozícii desiatky „vedeckých“ diel z päťdesiatych rokov, v ktorých úvode sa „velebí“ úloha súdruha Stalina pri rozvoji a pozdvihnutí toho – ktorého (každého) vedného odboru a hodnotia sa jeho odborné, výskumné a objaviteľské priekopnícke činy.

O pár rokov starší kolega (maturoval v roku 1956) mi spomínal, že na JSŠ (jedenástročná stredná škola), predchodca dnešných gymnázií, mali predmet nazývaný „logika“. A „ logika“ mala šťastie, pretože ,podobne ako kybernetika či genetika, pokojne mohla byť označená za „buržoáznu pavedu“ (so všetkými negatívnymi dôsledkami pre jej predstaviteľov). V úvode príslušnej učebnice sa písalo (parafrázujem), že: rozoznávame dvojakú  logiku – buržoáznu a proletársku, ktorej vrcholom je „železná logika súdruha Stalina“!

Zdá sa, že na Slovensku sa na scénu derie nový univerzálny vedec, moralista, logik, imunológ, sexuológ, politológ, kriminalista, právnik atď., atď., ktorého si povinne bude treba ctiť a vážiť, ktorého bude možné iba velebiť a oslavovať, no predovšetkým sa bude musieť bezvýhradne poslúchať. 

Takže pre istotu a vopred: nech nám naveky žije naše Slnko Jasné, náš Neohrozený Bojovník s Hnusobou, Poklad Národa, či … (vhodné prívlastky nájdete v hociktorých litániách).         

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pristál v Londýne, stretne sa aj s kráľom Karolom III.

08.02.2023 11:58

Ukrajinský prezident sa prihovorí aj k britskému parlamentu, stretne sa tiež s ukrajinskými vojakmi, ktorí sa cvičia v Británii.

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284280x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie