Založ si blog

Pripomienka výročia

Zhruba pred štyridsiatimi rokmi by médiá hodnotili, aké hodnotné záväzky poprijímali pracovné kolektívy a brigády socialistickej práce k výročiu VOSR (Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie), ktorá sa uskutočnila 7. novembra 1917. Rok čo rok sme pompézne oslavovali niečo, čo nebolo „októbrové“, pretože sa to oslavovalo v novembri, nebolo to vlastne ani „veľké“, pretože šlo o dielo zopár fanatikov, o ktorom dosť dlho ani vo vtedajšom Rusku nevedel takmer nikto, a o „revolúcii“ tiež ťažko možno hovoriť, pretože šlo o typický puč.

Údajného zosnovateľa celej akcie – V. I. Lenina – previezol zo Ženevy do Petrohradu nemecký pancierový vlak. Nemci dúfali, že podnecovaním nepokojov v Rusku destabilizuje politickú situáciu svojho východného nepriateľa. Ak by ruský front vypadol z hry, Nemci by mohli svoje vojenské sily skoncentrovať na západe – proti Francúzsku.

Boľševický prevrat v Rusku – podľa učebníc dejepisu dielo geniality súdruha Lenina – bol v skutočnosti výsledkom šťastnej náhody a komunistickej vierolomnosti. Faktom však je, že do roku 1924 si jeho víťazi definitívne upevnili svoju moc v krajine (už nie v Rusku, ale v Sovietskom zväze).

Typické, a nielen pre túto „revolúciu“, bolo to, že boľševici, keď sa v Rusku dostali k moci, vlastne ani nevedeli, ako proletársky „raj na zemi“ nastoliť. Pomohli si opäť nemeckými skúsenosťami. Nemecko totiž pod tlakom vojnových udalostí v rokoch 1914 – 1918 skoncentrovalo svoju priemyselnú výrobu do rúk štátu a v podstate sa stalo centrálne riadenou ekonomikou. Súdruhovia tento model jednoducho skopírovali a z vojenského modelu urobili „pokrokový socialistický“ spôsob riadenia hospodárstva. 

Nebyť 1. svetovej vojny, socializmus by v Rusku pravdepodobne nezvíťazil, a nebyť 2. svetovej vojny nerozšíril by sa ďalej do Európy (aj k nám) a do Ázie. Podľa Čiernej knihy komunizmu výsledkom tohto „boja za mier a pokrok“, ktorý sa začal streľbou z Auróry pred 103 rokmi, bolo cca 150 miliónov obetí.

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

Systém Patriot, PVO

Le Monde: Mnohé krajiny EÚ sa nechcú s Kyjevom deliť o svoju protivzdušnú obranu

23.04.2024 21:45

Šéfovia vlád jednotlivých krajín si dávali dobrý pozor, aby neurobili žiadny konkrétny sľub.

Izrael Palestína Gaza Hamas Rukojemníci Prepustenie

Vojna v Gaze trvá 200 dní. Izrael zosilnil údery, nariadil nové evakuácie na severe

23.04.2024 20:55

Ostreľovanie severu palestínskeho územia bolo za posledný deň jedno z najintenzívnejších od začiatku vojny.

USA Izrael Gaza univerzity protesty

Polícia zatýkala na pro-palestínskych protestoch na univerzite v New Yorku

23.04.2024 19:49

Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Thunbergová

Švédska prokuratúra obvinila Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti

23.04.2024 19:35

Súdy v minulosti už dvakrát uložili celosvetovo známej aktivistke pokutu za občiansku neposlušnosť na klimatických protestoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 317182x
Priemerná čítanosť článkov: 2250x

Autor blogu

Kategórie