Založ si blog

Blíži sa 17. november

O niekoľko dní si opäť pripomenieme udalosti z roku 1989 a médiá budú plné článkov osláv a/alebo kritiky, obdivu či zatracovania, ako to už v prípade historických prelomov býva. V súvislosti s novembrom 1989 nezaškodí pripomenúť si aj 12. január 1977. Vtedy totiž v Rudom Práve vyšiel článok s názvom Stroskotanci a samozvanci, hanobiaci text Charty 77 a jej signatárov. „Obyčajní ľudia“, ktorí v tom čase nepočúvali Slobodnú Európu a nepozerali rakúsku televíziu, museli mať zo Stroskotancov a zapredancov v hlave riadny zmätok. Z článku sa totiž vôbec nedozvedeli, čo vlastne vykonali tí „verní sluhovia a agenti imperializmu“, či „zapredanci a sionisti“, ktorých tam spomínali. Podľa biblického „blahoslavení, ktorí nevideli, ale uverili“, či podľa gottwaldovského „strane verte, súdruhovia“ občania mali jednoducho odsudzovať všetko, čo za odsúdeniahodné označili „kompetentné“ stranícke orgány.

Kto sa k textu Charty dostal a pozorne si ho prečítal, ten však zistil, že deklarácia vôbec nemala politické ciele, Chartisti sa nesnažili o zmenu spoločenského poriadku, ch cieľom nebolo pozbavenie Komunistickej strany vedúcej úlohy v štáte a v spoločnosti, ba ani odchod okupačných sovietskych vojsk z Československa. Požadovali iba, aby „verchuška“ dodržiavala to, k čomu sa zaviazala v Helsinkách v auguste 1975, t. j. základné ľudské a občianske práva. A aj to husákovskému režimu vadilo.

Pri spomienkových akciách výročia 17. novembra 1989 sa určite mnohí rečníci nevyhnú tomu, aby nás nepresviedčali, že jedinými hrdinami protikomunistického odboja boli práve chartisti a disidenti. Bez masy „obyčajných ľudí“ by to však boli generáli bez vojska. Vojskom boli tí bezmenní, ktorí doma deťom vysvetľovali, že nie všetko, čo sa v škole učia, je pravda, tí, ktorí „kolaborovali“ s režimom tým, že chodili poctivo do práce, a prispievali tak k „budovateľskému úsiliu“, tým, že boli členmi „socialistickej“ telovýchovy, aby mohli hrať futbal, ktorý ich bavil, tým, že sa podieľali v Zväzarme na militaristickom posilňovaní „tábora mieru a socializmu“, aby mohli lepiť letecké modely, či jazdiť motocyklové súťaže… 

Údajne Karol Marx povedal, že dejiny sa opakujú: raz ako tragédia, druhýkrát ako fraška. Mnohé zo súčasnosti mi, žiaľ, pripomína opakujúcu sa nie veľmi vzdialenú históriu. Obávam sa však, že „opakovanie“ žiadnou fraškou nebude. V krajinách, ku ktorým sme počas boľševickej totality vzhliadali s nádejou, sa začínajú prejavovať snahy vytvoriť namiesto demokratickej spoločnosti samostatných mysliacich bytostí bezduchú „sivú“ masu ovládanú verejnoprospešnými heslami (rozumej nápadmi „vyvolených“). Masu bezpohlavných bytostí bez vlastného názoru, bez hrdosti a bez rodinných väzieb. Začína sa tam rozhárať „triedny“ boj neznášanlivosti s názormi iných a rysuje sa tam nová totalita.

Snaha o „nepolitickú“ politiku prináša aj u nás ovocie vo forme existencie najrôznejších obskúrnych zoskupení a spolkov s podenkovými životmi, ktoré sa celkom legálne usilujú o moc (a aj sa im v tom darí). 

Pravdepodobne sa toho nedožijem, no nerád by som svojim vnukom tajne vysvetľoval, že „bieli“ naozaj nespáchali všetky zločiny na svete, že majú otca a matku a nie očíslovaných predkov a že najrôznejšie „spasiteľské“ aktivity časom skončia ako úsilie mládežníckych „modrokošeliarov“ z päťdesiatych rokov minulého storočia, ktorí aj cez mŕtvoly „budovali šťastnú budúcnosť“ pre nás všetkých.

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284222x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie