O niekoľko dní si opäť pripomenieme udalosti z roku 1989 a médiá budú plné článkov osláv a/alebo kritiky, obdivu či zatracovania, ako to už v prípade historických prelomov býva. V súvislosti s novembrom 1989 nezaškodí pripomenúť si aj 12. január 1977. Vtedy totiž v Rudom Práve vyšiel článok s názvom Stroskotanci a samozvanci, hanobiaci text Charty 77 a jej signatárov. „Obyčajní ľudia“, ktorí v tom čase nepočúvali Slobodnú Európu a nepozerali rakúsku televíziu, museli mať zo Stroskotancov a zapredancov v hlave riadny zmätok. Z článku sa totiž vôbec nedozvedeli, čo vlastne vykonali tí „verní sluhovia a agenti imperializmu“, či „zapredanci a sionisti“, ktorých tam spomínali. Podľa biblického „blahoslavení, ktorí nevideli, ale uverili“, či podľa gottwaldovského „strane verte, súdruhovia“ občania mali jednoducho odsudzovať všetko, čo za odsúdeniahodné označili „kompetentné“ stranícke orgány.
Kto sa k textu Charty dostal a pozorne si ho prečítal, ten však zistil, že deklarácia vôbec nemala politické ciele, Chartisti sa nesnažili o zmenu spoločenského poriadku, ch cieľom nebolo pozbavenie Komunistickej strany vedúcej úlohy v štáte a v spoločnosti, ba ani odchod okupačných sovietskych vojsk z Československa. Požadovali iba, aby „verchuška“ dodržiavala to, k čomu sa zaviazala v Helsinkách v auguste 1975, t. j. základné ľudské a občianske práva. A aj to husákovskému režimu vadilo.
Pri spomienkových akciách výročia 17. novembra 1989 sa určite mnohí rečníci nevyhnú tomu, aby nás nepresviedčali, že jedinými hrdinami protikomunistického odboja boli práve chartisti a disidenti. Bez masy „obyčajných ľudí“ by to však boli generáli bez vojska. Vojskom boli tí bezmenní, ktorí doma deťom vysvetľovali, že nie všetko, čo sa v škole učia, je pravda, tí, ktorí „kolaborovali“ s režimom tým, že chodili poctivo do práce, a prispievali tak k „budovateľskému úsiliu“, tým, že boli členmi „socialistickej“ telovýchovy, aby mohli hrať futbal, ktorý ich bavil, tým, že sa podieľali v Zväzarme na militaristickom posilňovaní „tábora mieru a socializmu“, aby mohli lepiť letecké modely, či jazdiť motocyklové súťaže…
Údajne Karol Marx povedal, že dejiny sa opakujú: raz ako tragédia, druhýkrát ako fraška. Mnohé zo súčasnosti mi, žiaľ, pripomína opakujúcu sa nie veľmi vzdialenú históriu. Obávam sa však, že „opakovanie“ žiadnou fraškou nebude. V krajinách, ku ktorým sme počas boľševickej totality vzhliadali s nádejou, sa začínajú prejavovať snahy vytvoriť namiesto demokratickej spoločnosti samostatných mysliacich bytostí bezduchú „sivú“ masu ovládanú verejnoprospešnými heslami (rozumej nápadmi „vyvolených“). Masu bezpohlavných bytostí bez vlastného názoru, bez hrdosti a bez rodinných väzieb. Začína sa tam rozhárať „triedny“ boj neznášanlivosti s názormi iných a rysuje sa tam nová totalita.
Snaha o „nepolitickú“ politiku prináša aj u nás ovocie vo forme existencie najrôznejších obskúrnych zoskupení a spolkov s podenkovými životmi, ktoré sa celkom legálne usilujú o moc (a aj sa im v tom darí).
Pravdepodobne sa toho nedožijem, no nerád by som svojim vnukom tajne vysvetľoval, že „bieli“ naozaj nespáchali všetky zločiny na svete, že majú otca a matku a nie očíslovaných predkov a že najrôznejšie „spasiteľské“ aktivity časom skončia ako úsilie mládežníckych „modrokošeliarov“ z päťdesiatych rokov minulého storočia, ktorí aj cez mŕtvoly „budovali šťastnú budúcnosť“ pre nás všetkých.
Malinová, ten tvoj premiér je veľmi odvážny. ...
Rozoznávame viacero typov obetí. Ty si postihnutá... ...
Toto je ku Malinovej kydom ...
Ty máš koronu v gebuli, v snoch, všade, však? ...
17. november 89 bol dňom, kedy americké tajné ...
Celá debata | RSS tejto debaty