Založ si blog

COVID-19 a čo s ním

Boj s nákazou COVID-19 je predovšetkým otázkou zodpovednosti. A zodpovednosť je individuálna záležitosť a nariadiť sa nedá. Vírus sa prenáša z človeka na človeka a žiadny úradník neskontroluje, či si riadne umývame ruky a či si do druhých necháme neprskať do tváre.

Jarnú vlnu sme na Slovensku úspešne prekonali preto, že ľudia brali riziko nákazy vážne, že sa riadne vystrašili. Správy z čínskych nemocníc, zábery z Bergama, či zmienka o mraziarenských autách s mŕtvolami v New Yorku boli alarmujúce. Ľudia bez prinútenia sedeli na zadku, šili rúška, správali sa disciplinovane. Svoje spravili aj uzavreté hranice. 

V tomto období sa ešte dali individuálne „vystopovať“ kontakty nakazených. Nízky počet úmrtí na COVID-19 na jar ukázal, že plošné uzavretie ekonomiky znižuje tlak na zdravotníctvo a že zachraňuje ľudské životy. Ukázalo sa však tiež, že výpadok verejných financií – aj zdrojov pre zdravotníctvo – môže v konečnom dôsledku spôsobiť väčšie straty na životoch z „obyčajných“ dôvodov (najmä na srdečné a onkologické ochorenia).

Ak sa pandémia a s ňou súvisiace viac či menej chaotické protiopatrenia bude vracať rok čo rok, potom sa neoplatí podnikať. Dovoliť si to budú môcť iba veľmi silné subjekty, ktoré budú mať dostatočné finančné rezervy, prípadne si od štátu dokážu „vyrokovať“ úľavy a výnimky. V tejto súvislosti snáď stojí za zmienku, že podľa Medzinárodného menového fondu sme doteraz z Fondu obnovy (Slovensko má k dispozícii 7,5 miliardy eur) poskytli firmám sumu ďaleko zaostávajúcu za priemerom vyspelých štátov EÚ. A pri poskytovaní pomoci patríme navyše medzi najpomalších, paradoxne s odôvodnením, že „v Bruseli“ sú pomalí. Príčina je iná – Slovensko poslalo málo žiadostí o schválenie pomoci, najmenej z celej Európskej únie.

Mnohé firmy pandémiu neprežijú – o ich výrobky či služby nebude záujem, alebo im protiopatrenia znemožnia činnosť. Stúpne nezamestnanosť a masívne nalievanie peňazí do ekonomiky celkom iste povedie k inflácii znehodnocujúcej úspory tých, ktorým niečo ostalo. Podstatná časť spoločnosti bude musieť zmeniť svoje doterajšie priority. Uvedomí si, že mnohé „nemenné“ zvyky a pravidlá dokáže zmeniť mikroskopický nepriateľ. Zistí, že možnosť slobodne ísť na návštevu príbuzných, do kina, či do divadla má svoju cenu. Bezbrehý konzum a hedonizmus nahradí čosi iné.

Naši predkovia prežili morové rany, vpády, okupácie, my pandémiu COVID-19 celkom iste zvládneme tiež. Viesť nás však budú musieť schopní ľudia, ľudia, ktorí nestrácajú hlavu v žiadnej situácii, ktorí nevidia v každom s iným názorom nepriateľa a ktorí si dajú poradiť od múdrejších.

Ako v raji

30.11.2020

Nie je to tak dávno, čo sme počúvali tirády o najtransparentnejšom výbere generálneho prokurátora v slovenských dejinách v réžii vládnej koalície Igora Matoviča. Reči o zelených kartách a o slobodnej vôli poslancov, ktorí okrem svojho vedomia a svedomia nemajú byť pri voľbe ničím viazaní. Niekoľkodňové poslanecké „grilovanie“ siedmich kandidátov [...]

História – zdroj po(p)učenia

23.11.2020

Pamätáte si ešte na jedného z ministrov Vladimíra Mečiara – ministra medzinárodných vzťahov (stále nie zahraničia) Jozefa Moravčíka? Áno toho, ktorý bol v roku 1994 krátko (od marca do decembra) aj predsedom vlády. A spomeniete si, ako sa tým premiérom stal? Rok predtým, v marci 1993, sa od HZDS odštiepila Aliancia demokratov Slovenska (skratka ADS), ktorej [...]

Právo veta

21.11.2020

Z médií sa dozvedáme, že Poľsko a Maďarsko neočakávane vetovali návrh sedemročného európskeho rozpočtu (1,1 bilióna eur) a fondu Next Generation EU (750 miliárd eur. S čím to vlastne Poliaci a Maďari nesúhlasia? Podľa vetovaného návrhu na zablokovanie čerpania z rozpočtu EÚ postačí dojem Európskej komisie, že v členskom štáte existuje riziko ohrozenia [...]

Adolf Heyduk

Neznášali Židov, ale v Bratislave majú ulice

30.11.2020 22:30

Napriek nenávisti ich mená svietia na tabuliach. Dve ulice v Bratislave sú pomenované po básnikovi a fyzikovi, ktorí neznášali Židov.

Francúzsko polícia protesty

Sporný návrh francúzskeho bezpečnostného zákona prepracujú

30.11.2020 19:23

Zákon mal obmedziť právo filmovať alebo fotografovať službukonajúcich policajtov.

Tibor Gašpar / Peter Hraško /

Exšéf NAKA Hraško zostáva vo väzbe, Najvyšší súd odmietol jeho sťažnosť

30.11.2020 18:46

Bývalého šéfa NAKA zadržali v rámci akcie Očistec spolu s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

nemocnica, Ružinov, Bratislava

Zdravotnícke zariadenia budú mať naďalej ochranu pred exekúciami

30.11.2020 18:46

Ochrana nemocníc pred exekúciami sa mala pôvodne skončiť na konci roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 29221x
Priemerná čítanosť článkov: 1391x

Autor blogu

Kategórie