Založ si blog

COVID-19 a čo s ním

Boj s nákazou COVID-19 je predovšetkým otázkou zodpovednosti. A zodpovednosť je individuálna záležitosť a nariadiť sa nedá. Vírus sa prenáša z človeka na človeka a žiadny úradník neskontroluje, či si riadne umývame ruky a či si do druhých necháme neprskať do tváre.

Jarnú vlnu sme na Slovensku úspešne prekonali preto, že ľudia brali riziko nákazy vážne, že sa riadne vystrašili. Správy z čínskych nemocníc, zábery z Bergama, či zmienka o mraziarenských autách s mŕtvolami v New Yorku boli alarmujúce. Ľudia bez prinútenia sedeli na zadku, šili rúška, správali sa disciplinovane. Svoje spravili aj uzavreté hranice. 

V tomto období sa ešte dali individuálne „vystopovať“ kontakty nakazených. Nízky počet úmrtí na COVID-19 na jar ukázal, že plošné uzavretie ekonomiky znižuje tlak na zdravotníctvo a že zachraňuje ľudské životy. Ukázalo sa však tiež, že výpadok verejných financií – aj zdrojov pre zdravotníctvo – môže v konečnom dôsledku spôsobiť väčšie straty na životoch z „obyčajných“ dôvodov (najmä na srdečné a onkologické ochorenia).

Ak sa pandémia a s ňou súvisiace viac či menej chaotické protiopatrenia bude vracať rok čo rok, potom sa neoplatí podnikať. Dovoliť si to budú môcť iba veľmi silné subjekty, ktoré budú mať dostatočné finančné rezervy, prípadne si od štátu dokážu „vyrokovať“ úľavy a výnimky. V tejto súvislosti snáď stojí za zmienku, že podľa Medzinárodného menového fondu sme doteraz z Fondu obnovy (Slovensko má k dispozícii 7,5 miliardy eur) poskytli firmám sumu ďaleko zaostávajúcu za priemerom vyspelých štátov EÚ. A pri poskytovaní pomoci patríme navyše medzi najpomalších, paradoxne s odôvodnením, že „v Bruseli“ sú pomalí. Príčina je iná – Slovensko poslalo málo žiadostí o schválenie pomoci, najmenej z celej Európskej únie.

Mnohé firmy pandémiu neprežijú – o ich výrobky či služby nebude záujem, alebo im protiopatrenia znemožnia činnosť. Stúpne nezamestnanosť a masívne nalievanie peňazí do ekonomiky celkom iste povedie k inflácii znehodnocujúcej úspory tých, ktorým niečo ostalo. Podstatná časť spoločnosti bude musieť zmeniť svoje doterajšie priority. Uvedomí si, že mnohé „nemenné“ zvyky a pravidlá dokáže zmeniť mikroskopický nepriateľ. Zistí, že možnosť slobodne ísť na návštevu príbuzných, do kina, či do divadla má svoju cenu. Bezbrehý konzum a hedonizmus nahradí čosi iné.

Naši predkovia prežili morové rany, vpády, okupácie, my pandémiu COVID-19 celkom iste zvládneme tiež. Viesť nás však budú musieť schopní ľudia, ľudia, ktorí nestrácajú hlavu v žiadnej situácii, ktorí nevidia v každom s iným názorom nepriateľa a ktorí si dajú poradiť od múdrejších.

Pod lampou býva tma?

07.05.2021

Pracovno-gastronomický prešľap trojice priveľmi zamestnaných politikov je už dostatočne známy, takže podrobnosťami nebudem unavovať. Treba však pripomenúť, že od začiatku mája sa ľudia na Slovensku môžu po uliciach slobodne pohybovať do 21. hodiny, predtým to bolo o hodinu menej. Podľa ktorejsi z televíznych hovoriacich hláv cieľom takéhoto obmedzenia je snaha [...]

Nápady ministra financií

07.05.2021

Druhý alebo tretí deň sa médiá predbiehajú v uverejňovaní názorov na daňovo-odvodový nápad ministra financií Igora Matoviča. A buďme úprimní, opäť ide o naháňanie Colombovej ženy, pretože to, čo pán bývalý premiér verejnosti stručne predstavil, nemá charakter prediskutovaného komplexného a konzistentného návrhu, ktorý by mal niekoľko rokov [...]

Poslanci a „prebehlíci“

20.04.2021

V utorkovej Téme dňa (TA3, 20. 4. 2021) bol hosťom Petra Bielika aj poslanec NR SR a primátor Hlohovca Miroslav Kollár. Nepamätám si, čo všetko pán poslanec–primátor porozprával, zaujal ma však jeden jeho výrok: „Vstupoval som do strany Andreja Kisku, vystupoval som zo strany Veroniky Remišovej, čo nie je tá istá strana.“ Naozaj? V tejto vete je však mimovoľne ukrytý [...]

tornádo

V Belgicku vyčíňalo tornádo, 17 ľudí sa zranilo

20.06.2021 17:45

Väčšina zranených sa v čase búrky nachádzala na terase jednej z miestnych kaviarní.

pocasie-21-6-2021

Horúčavy sa ešte vystupňujú. Zmena príde, ale na ňu si počkáme

20.06.2021 17:17

Zo západu sa počasie kazí, Česi už čoskoro očakávajú pád teplôt až o desať stupňov. Zostane trochu chladného vzduchu pre teplom zmorené Slovensko?

Roman Mikulec / Robert Fico /

Fico žiada stretnutie s von der Leyenovou, hovoriť chce o stave právneho štátu

20.06.2021 17:09

Smer hovorí, že Slovensko je príkladom hrubého zneužívania základných ľudských práv.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Keby som bol premiérom, už je zaočkovaná polovica Slovenska

20.06.2021 15:05, aktualizované: 16:20

Expremiér pritom sám ešte stále nie je zaočkovaný. Má na to vraj osobné dôvody.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 141780x
Priemerná čítanosť článkov: 1916x

Autor blogu

Kategórie