Založ si blog

Zmena klímy a pandémie

Pred ľudstvom v súčasnosti stoja dve najzávažnejšie výzvy – pandémia COVID-19 a zmena klímy.

Príčina zmeny klímy – globálne otepľovanie – sa pripisuje enormnému hromadeniu skleníkových plynov v atmosfére, vypúšťaných predovšetkým od začiatku priemyselnej revolúcie. Najväčšiu civilizačnú hrozbu však nepredstavuje súvisiaca zmena klímy, oveľa väčší význam môžu mať jej potenciálne dôsledky: konflikty a vojny súvisiace s nedostatkom vody a potravín, súperenie o obývateľný priestor a o prírodné zdroje a pod.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že zmena klímy nemôže mať nič spoločné s pandémiami. V dôsledku globálneho otepľovania atmosféry sa však posúva hranica trvalo zmrznutej pôdy (permafrostu) smerom k pólu. V arktickom permafroste je „uväznených“ cca 1,8 bilióna ton uhlíka, čo je dvojnásobok množstva, ktoré sa v súčasnosti nachádza v atmosfére. S otepľovaním oblastí okolo severného pólu súvisí aj ďalšia hrozba – uvoľňovanie arktického metánu do ovzdušia. V prípade metánu ide o ďalší skleníkový plyn, ktorý je v porovnaní s oxidom uhličitým niekoľkonásobne účinnejší.

Z roztopeného ľadu a z rozmrznutej pôdy sa do ovzdušia môžu dostať choroboplodné zárodky, ktoré sa vzduchom nešírili možno aj niekoľko miliónov rokov, nie je vylúčené, že s niektorými z nich súčasné ľudstvo nemá žiadnu skúsenosť. Nejde len o staré baktérie či mikróby, môže to byť napr. aj chrípkový vírus H1N1, pôvodca smrteľnej pandémie španielskej chrípky z roku 1918, ktorá odhadom usmrtila viac ako 50 miliónov ľudí.

Neexistuje žiadny vedecký dôkaz, že nový koronavírus sa objavil ako dôsledok globálnych klimatických zmien. Nemožno však vylúčiť, že zmeny klímy budú ľudstvo v dohľadnej dobe konfrontovať s úplne novými ochoreniami, ktoré sme doteraz nepoznali a s ktorými medicína nemá žiadnu skúsenosť.

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284252x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie