Založ si blog

Koronavírus a boj proti triednemu nepriateľovi

Palacký kedysi ironicky skonštatoval, že ak by Česi nemali „Rakousko“, tak by si ho museli vymyslieť. A niečo podobné mi napadá v súvislosti s aktuálnou koronavírusovou pandémiou. Nejedna vláda na svete a nejeden politik by si boli schopní pandémiu alebo niečo podobné vymyslieť, len aby mohli presadiť svoje predstavy.

Naši boľševici v päťdesiatych rokoch museli vymýšľať (alebo od sovietskych súdruhov preberať) zložité schémy, ako zlikvidovať triedne nepriateľských vykorisťovateľov – kulakov, krčmárov, živnostníkov, súkromných podnikateľov, inteligenciu, duchovných. Znárodňovanie, posielanie „do výroby“, rekvirácia bytov, PTP, internácie, popravy – všetko zložité a komplikované schémy a postupy. V čase koronavírusu gottwaldovské: „Strane verte, súdruhovia!“, nahradíme: „Hygienikom verte, občania!“ Nikto nikomu podnikať, predávať, učiť a ani kázať nezakazuje, len zákazníci, žiaci, či veriaci jednoducho musia sedieť doma. A železné rezervy sa míňajú a prípadných náhrad od štátu sa treba dočkať. A ani tie nemôžu byť večne, veď „štát“ nič neprodukuje a nefunkčná ekonomika „nevyrobí“ potrebné zdroje.

Vo filmovej rozprávke „Pyšná princezná“ zlý kráľ vo svojej ríši zakázal spievať. Dnes spev nikto priamo nezakáže – speváci a herci vystupovať môžu – len bez publika. Jaroslav Hašek (mimochodom boľševický komisár) v jednej zo svojich poviedok popisuje ako v sovietskom Rusku „zakázali Vianoce“. Ani tie tohtoročné – kovidové – nikto nezakáže, no budú sa líšiť od tých minulých. Budú bez nákupného zhonu (však platí zákaz chodiť inde ako do práce a do najbližších potravín, takže žiadne prechádzky po nákupných centrách a žiadne rodinné výlety do supermarketov), bez vianočných trhov, bez Dedov Mrázov, bez Santa Klausov a aj bez polnočnej. Vďaka televíznemu archívu si aspoň v pokoji budeme môcť stýkrát vychutnať Šafránkovú s Trávničkom v Popoluške a Tarageľa vo Vianočných oplátkach.

Je dosť pravdepodobné, že sa pandémie či epidémie koronavírusu budú cyklicky vracať (raz alebo dvakrát ročne) a nevyhnutne s nimi budú spojené epizódy chaotických viac alebo menej prísnych reštrikcii. Za takýchto podmienok sa okrem veľkých nadnárodných korporácií, ktoré si na zlé časy dokážu vytvárať dostatočné rezervy, fakticky nikomu neoplatí podnikať. Vlády nebudú schopné malým a stredným podnikateľom, farmárom a živnostníkom garantovať také podmienky, aby sa im ich námaha „rentovala“. A vládne mešce budú čoraz prázdnejšie.

A to bude definitívny koniec triednych nepriateľov u nás! 

Ako v raji

30.11.2020

Nie je to tak dávno, čo sme počúvali tirády o najtransparentnejšom výbere generálneho prokurátora v slovenských dejinách v réžii vládnej koalície Igora Matoviča. Reči o zelených kartách a o slobodnej vôli poslancov, ktorí okrem svojho vedomia a svedomia nemajú byť pri voľbe ničím viazaní. Niekoľkodňové poslanecké „grilovanie“ siedmich kandidátov [...]

História – zdroj po(p)učenia

23.11.2020

Pamätáte si ešte na jedného z ministrov Vladimíra Mečiara – ministra medzinárodných vzťahov (stále nie zahraničia) Jozefa Moravčíka? Áno toho, ktorý bol v roku 1994 krátko (od marca do decembra) aj predsedom vlády. A spomeniete si, ako sa tým premiérom stal? Rok predtým, v marci 1993, sa od HZDS odštiepila Aliancia demokratov Slovenska (skratka ADS), ktorej [...]

Právo veta

21.11.2020

Z médií sa dozvedáme, že Poľsko a Maďarsko neočakávane vetovali návrh sedemročného európskeho rozpočtu (1,1 bilióna eur) a fondu Next Generation EU (750 miliárd eur. S čím to vlastne Poliaci a Maďari nesúhlasia? Podľa vetovaného návrhu na zablokovanie čerpania z rozpočtu EÚ postačí dojem Európskej komisie, že v členskom štáte existuje riziko ohrozenia [...]

Adolf Heyduk

Neznášali Židov, ale v Bratislave majú ulice

30.11.2020 22:30

Napriek nenávisti ich mená svietia na tabuliach. Dve ulice v Bratislave sú pomenované po básnikovi a fyzikovi, ktorí neznášali Židov.

Francúzsko polícia protesty

Sporný návrh francúzskeho bezpečnostného zákona prepracujú

30.11.2020 19:23

Zákon mal obmedziť právo filmovať alebo fotografovať službukonajúcich policajtov.

Tibor Gašpar / Peter Hraško /

Exšéf NAKA Hraško zostáva vo väzbe, Najvyšší súd odmietol jeho sťažnosť

30.11.2020 18:46

Bývalého šéfa NAKA zadržali v rámci akcie Očistec spolu s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

nemocnica, Ružinov, Bratislava

Zdravotnícke zariadenia budú mať naďalej ochranu pred exekúciami

30.11.2020 18:46

Ochrana nemocníc pred exekúciami sa mala pôvodne skončiť na konci roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 29202x
Priemerná čítanosť článkov: 1391x

Autor blogu

Kategórie