Založ si blog

„Poukazovači“ to nemajú ľahké

Najprv si vysvetlime, kto to ten „poukazovač“ vlastne je. Je to človek, ktorý vždy a za každých okolností vie, čo robil lepšie, čestnejšie, zmysluplnejšie, … a neustále „poukazuje“ na tých druhých, ako to robia horšie, korupčnejšie, zbytočnejšie… Do istej miery môžu byť „poukazovači“ užitoční, aj keď jeden môj dobrý známy tvrdí, že zaujímavé veci nám môže poukazovať aj hocijaká poveterná devucha. Kosa na kameň padne vtedy, keď „poukazovač“ musí ukázať, že sa veciam naozaj rozumie. Keď nestačí vyskakovať ako papierový čertík zo škatuľky, ale riešiť reálne problémy – a na negatíva nech poukazujú tí druhí.

Položme si teraz zdanlivo nesúvisiacu otázku – koľko lockdownov naša ekonomika vydrží? Jeden sme už na jar prestáli a škody doteraz nie sú zrátané, druhý predseda vlády aktuálne nevylučuje. Možno zvládneme aj ten. No „hnusoba“, ako koronavírus familiárne pomenoval pán premiér, nielenže po prvom vypnutí ekonomiky nezmizla, no zdá sa, že je po letnej pauze agresívnejšia. Aj keď popravde treba povedať, že na jeseň je síce viac nakazených ako na jar, no mŕtvych ekvivalentne nepribúda. Ani aktuálny celoštátny experiment s testami vírus nezničí. Izolácia infikovaných, karanténa, „dušičkové“ obmedzovanie mobility občanov, či „vypnutie“ ekonomiky určite znížia tlak na zdravotníctvo, no iba si tým „kúpime čas“ a otázkou je, za akú cenu. Zopakujeme si celoplošné testovanie aj budúci rok na jar či na jeseň? A budeme mať stále čo vypínať? Izolujeme Slovensko? Alebo optimisticky dúfame, že COVID-19 po Vianociach sám od seba zmizne, či veríme na skorú existenciu účinnej vakcíny? A nakoľko rátame s trpezlivosťou a poslušnosťou ľudí?

Možno by nezaškodilo, uvedomiť si, že v prípade COVID-19 ide o protivníka, ktorý tu môže byť ešte riadne dlho. Viacerí si mysleli, že koronavírus už tento rok v lete zmutuje do nejakej „chrípkovej“ formy, no spoliehať sa na takéto „samovyriešenie“ pandémie sa asi nedá. Čo spravíme na jar a na jeseň v budúcom roku a v roku nasledujúcom a v ďalšom roku …?

To všetko sú problémy a otázky, ktoré stoja pred nami všetkými, no predovšetkým pred tými, čo nás riadia. A taktika „poukazovania“, vhodná do opozičných parlamentných lavíc, sa nejaví ako najúčinnejšia. Od našich autorít očakávame rozum, trpezlivosť a rozvahu, schopnosť vysvetľovať, argumentovať a presviedčať, nie diletantstvo, improvizáciu, zosmiešňovanie a hrozby. Musíme si uvedomiť, že právo na nesmrteľnosť, aj keby sme veľmi chceli, medzi základnými ľudskými právami nenájdeme. A možno nielen cirkevní predstavitelia budú musieť pokorne oprášiť to tradičné: „Memento mori“. 

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 09:55

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284207x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie