Založ si blog

Sme na to pripravení?

V nedeľu ráno pátrajúc po novinkách na sociálnych sieťach som sa dozvedel, že v sobotu večer premiér Matovič vyjadril veľkú radosť z toho, že jeho nápad plošne testovať celý národ zatiaľ prebieha hladko. V piatok člen krízového štábu lekár Peter Visolajský prišiel s informáciou, že v nitrianskej nemocnici otestovali šiestich pacientov, z ktorých mal iba jeden antigénovým testom potvrdenú pozitivitu na koronavírus. Ostatní by boli podľa nariadeného dobrovoľného testovania negatívni. Z výsledkov iných (PCR) testov však vyplynulo, že pozitívni boli všetci šiesti. Pomer „falošne“ pozitívnych ku „skutočne“ pozitívnym je teda v prípade vládnych testov šesť ku jednej, inak povedané, päť šestín z tých, ktorých takéto testovanie označí za negatívnych, takými nie sú. Potvrdenie o negatívnom výsledku pritom umožňuje výnimky z nariadených zákazov, ktoré sa inak týkajú všetkých tých, ktorí takéto testovanie odmietnu.

Čo to znamená? V čase písania tohto príspevku bolo v štyroch okresoch na Slovensku otestovaných cca 61 905 obyvateľov. Z nich 2 225 s pozitívnym výsledkom, čo predstavuje 3,6 % z celkového počtu. Oznámenie o negatívnom výsledku dostalo teda 59 680 testovaných. Päť šestín z tohto čísla predstavuje 49 733. Skoro 50 tisíc ľudí môže teda na základe toho chodiť do práce, chodiť do prírody a na nákupy, môžu venčiť psa a pod. s vedomím, že nie sú šíriteľmi nákazy COVID-19. No pravda to byť nemusí. Vyjadrené v percentách – takmer 80 % testovaných s negatívnym výsledkom nariadeného testu si nemôže byť istých, či dakoho zo svojich blízkych nenakazia kovidom, prípadne či sami neskončia na pľúcnej ventilácii.

Ak zovšeobecníme doterajšie výsledky antigénového testovania vychádza, že pozitívny výsledok budú mať na Slovensku zhruba 4 % populácie, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou skončia v rukách lekárov, resp. pôjdu do karantény. U zvyšku (96 % populácie) bude výsledok testovania negatívny a karanténne opatrenia „nebudú“ potrebné. Ako však vieme, zo spomenutých 96 % „negatívnych“ päť šestín môže byť v skutočnosti pozitívnych, čo predstavuje 80-percentný podiel z pôvodne testovanej populácie.

Pripusťme značne konzervatívny odhad a kvôli opatrnosti považujme za „pozitívnych“ všetkých skutočne pozitívnych pacientov (4 % populácie) a aj falošne negatívnych pacientov (80 % populácie). Po prvom testovaní môže podľa toho nákazu ďalej šíriť až 84 % testovaných. Ak dokážeme zabezpečiť, že žiadny zo skutočne negatívnych pacientov (16 % populácie) sa už nenakazí (je to vôbec reálne možné?), potom na základe ďalšieho (v poradí druhého) testovania odhalíme v populácii 71 % „pozitívnych“ pacientov – potenciálnych šíriteľov infekcie, po treťom testovaní to bude 60 %, po štvrtom 50 % celej populácie atď., atď.

Z tejto značne zjednodušenej predstavy vyplýva, že v prípade pripravovaného celoplošného antigénového testovania na koronavírus budú potrebné aspoň štyri kolá – sprevádzané súbežnými všeobecne známymi preventívnymi opatreniami (nosenie rúšok, odstupy, hygiena rúk) a dôsledným oddeľovaním infikovaných jednotlivcov od ostatných obyvateľov. Iba to – spojené navyše s úplnou izoláciou Slovenska od okolitého sveta – môže priniesť zníženie podielu infekcie v našej populácii pod 50 %. 

Sme na to pripravení?

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284251x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie