Založ si blog

„Poukazovači“ to nemajú ľahké

Najprv si vysvetlime, kto to ten „poukazovač“ vlastne je. Je to človek, ktorý vždy a za každých okolností vie, čo robil lepšie, čestnejšie, zmysluplnejšie, … a neustále „poukazuje“ na tých druhých, ako to robia horšie, korupčnejšie, zbytočnejšie… Do istej miery môžu byť „poukazovači“ užitoční, aj keď jeden môj dobrý známy tvrdí, že zaujímavé veci nám môže poukazovať aj hocijaká poveterná devucha. Kosa na kameň padne vtedy, keď „poukazovač“ musí ukázať, že sa veciam naozaj rozumie. Keď nestačí vyskakovať ako papierový čertík zo škatuľky, ale riešiť reálne problémy – a na negatíva nech poukazujú tí druhí.

Položme si teraz zdanlivo nesúvisiacu otázku – koľko lockdownov naša ekonomika vydrží? Jeden sme už na jar prestáli a škody doteraz nie sú zrátané, druhý predseda vlády aktuálne nevylučuje. Možno zvládneme aj ten. No „hnusoba“, ako koronavírus familiárne pomenoval pán premiér, nielenže po prvom vypnutí ekonomiky nezmizla, no zdá sa, že je po letnej pauze agresívnejšia. Aj keď popravde treba povedať, že na jeseň je síce viac nakazených ako na jar, no mŕtvych ekvivalentne nepribúda. Ani aktuálny celoštátny experiment s testami vírus nezničí. Izolácia infikovaných, karanténa, „dušičkové“ obmedzovanie mobility občanov, či „vypnutie“ ekonomiky určite znížia tlak na zdravotníctvo, no iba si tým „kúpime čas“ a otázkou je, za akú cenu. Zopakujeme si celoplošné testovanie aj budúci rok na jar či na jeseň? A budeme mať stále čo vypínať? Izolujeme Slovensko? Alebo optimisticky dúfame, že COVID-19 po Vianociach sám od seba zmizne, či veríme na skorú existenciu účinnej vakcíny? A nakoľko rátame s trpezlivosťou a poslušnosťou ľudí?

Možno by nezaškodilo, uvedomiť si, že v prípade COVID-19 ide o protivníka, ktorý tu môže byť ešte riadne dlho. Viacerí si mysleli, že koronavírus už tento rok v lete zmutuje do nejakej „chrípkovej“ formy, no spoliehať sa na takéto „samovyriešenie“ pandémie sa asi nedá. Čo spravíme na jar a na jeseň v budúcom roku a v roku nasledujúcom a v ďalšom roku …?

To všetko sú problémy a otázky, ktoré stoja pred nami všetkými, no predovšetkým pred tými, čo nás riadia. A taktika „poukazovania“, vhodná do opozičných parlamentných lavíc, sa nejaví ako najúčinnejšia. Od našich autorít očakávame rozum, trpezlivosť a rozvahu, schopnosť vysvetľovať, argumentovať a presviedčať, nie diletantstvo, improvizáciu, zosmiešňovanie a hrozby. Musíme si uvedomiť, že právo na nesmrteľnosť, aj keby sme veľmi chceli, medzi základnými ľudskými právami nenájdeme. A možno nielen cirkevní predstavitelia budú musieť pokorne oprášiť to tradičné: „Memento mori“. 

Ako v raji

30.11.2020

Nie je to tak dávno, čo sme počúvali tirády o najtransparentnejšom výbere generálneho prokurátora v slovenských dejinách v réžii vládnej koalície Igora Matoviča. Reči o zelených kartách a o slobodnej vôli poslancov, ktorí okrem svojho vedomia a svedomia nemajú byť pri voľbe ničím viazaní. Niekoľkodňové poslanecké „grilovanie“ siedmich kandidátov [...]

História – zdroj po(p)učenia

23.11.2020

Pamätáte si ešte na jedného z ministrov Vladimíra Mečiara – ministra medzinárodných vzťahov (stále nie zahraničia) Jozefa Moravčíka? Áno toho, ktorý bol v roku 1994 krátko (od marca do decembra) aj predsedom vlády. A spomeniete si, ako sa tým premiérom stal? Rok predtým, v marci 1993, sa od HZDS odštiepila Aliancia demokratov Slovenska (skratka ADS), ktorej [...]

Právo veta

21.11.2020

Z médií sa dozvedáme, že Poľsko a Maďarsko neočakávane vetovali návrh sedemročného európskeho rozpočtu (1,1 bilióna eur) a fondu Next Generation EU (750 miliárd eur. S čím to vlastne Poliaci a Maďari nesúhlasia? Podľa vetovaného návrhu na zablokovanie čerpania z rozpočtu EÚ postačí dojem Európskej komisie, že v členskom štáte existuje riziko ohrozenia [...]

Adolf Heyduk

Neznášali Židov, ale v Bratislave majú ulice

30.11.2020 22:30

Napriek nenávisti ich mená svietia na tabuliach. Dve ulice v Bratislave sú pomenované po básnikovi a fyzikovi, ktorí neznášali Židov.

Francúzsko polícia protesty

Sporný návrh francúzskeho bezpečnostného zákona prepracujú

30.11.2020 19:23

Zákon mal obmedziť právo filmovať alebo fotografovať službukonajúcich policajtov.

Tibor Gašpar / Peter Hraško /

Exšéf NAKA Hraško zostáva vo väzbe, Najvyšší súd odmietol jeho sťažnosť

30.11.2020 18:46

Bývalého šéfa NAKA zadržali v rámci akcie Očistec spolu s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

nemocnica, Ružinov, Bratislava

Zdravotnícke zariadenia budú mať naďalej ochranu pred exekúciami

30.11.2020 18:46

Ochrana nemocníc pred exekúciami sa mala pôvodne skončiť na konci roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 29173x
Priemerná čítanosť článkov: 1389x

Autor blogu

Kategórie