Založ si blog

Faux pas

Vo štvrtok 1. septembra sme oslávili jubilejné 30. výročie schválenia slovenskej ústavy. Pri tejto príležitosti sa konalo slávnostné zasadnutie parlamentu a s prejavom vystúpili traja najvyšší ústavní činitelia – prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár a predseda vlády Eduard Heger.

Dodatočne však zaujala aj poslankyňa OĽaNO Monika Kozelová, ktorá na sociálnej sieti vyjadrila údiv nad tým, že prezidentku na Deň Ústavy SR sprevádzala hudba zo Star Wars. Zákonodarkyňa z klubu strany Igora Matoviča si však pomýlila oficiálne prezidentské fanfáry so znelkou z hollywoodskeho sci-fi filmu. To, čo zaznelo, boli kráľovské fanfáry z opery Svätopluk od Eugena Suchoňa (z roku 1960).

Z toho istého slávnostného zasadnutia médiami tiež preletela fotografia s poslankyňou OĽaNO Pleštinskou, ktorá si pokojne „schrupla“ počas vystúpenia Borisa Kollára. Tomu sa pri prejave tiež podarilo malé faux pas – prekvapivo bez sarkastickej pozornosti bulvárnych médií. Spomenutý príhovor si môžete prečítať napríklad na stránke TASR pod názvom Príhovor predsedu Národnej rady SR B. Kollára k 30. výročiu prijatia Ústavy SR. Okrem iného sa v ňom uvádza: „Predstavy o tom, ako by malo vyzerať vnútorné usporiadanie sú rovnako staré, ako boj Slovákov za svoje samourčenie, ktorý začal v revolučných rokoch 1848 – 1949.“ Publikovaná verzia TASR však nezodpovedá realite, na vlastné uši som počul, ako pán predseda povedal: „… ktorý začal v revolučných rokoch 1948 – 1949“ (pozri aj záznam z archívu TA3, čas 10,44).

Omyl, poviete si. Samozrejme – a dvojnásobne pochopiteľný storočný posun v prípade, ak človek deklamuje text, ktorý mu napísal ktosi iný, ak má o udalostiach v rokoch „meruôsmych“ iba hmlistú predstavu a ak od detstva musel počúvať nezmysly o večnom historickom víťazstve komunistov vo februári 1948.

Ak sa pristavíme pri druhom údajne historicky významnom roku – pri roku 1949, málokto si asi spomenie, že to bol rok konania IX. zjazdu KSČ, ktorý „vytýčil“ generálnu líniu budovania socializmu u nás. A určite to nevie ani predseda NR SR, pretože v čase jeho vysokoškolských štúdií sa už „emerhá“ (dejiny medzinárodného robotníckeho hnutia) neprednášalo.

A intenzívne samoštúdium dejín KSČ možno u Borisa Kollára takmer s istotou vylúčiť. 

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

Pellegrini, Fico, Danko

Danko: Parlament bude kvôli voľbám mŕtvy, pretože Pellegrini o to požiadal Fica

29.02.2024 23:39

Danko aj Naď kritizujú, že najbližšia riadna schôdza NR SR má byť až v polovici apríla.

Grasalkovičov Prezidentský palác

Pellegrini sa v druhom kole volieb môže spoľahnúť na Harabina, hlas by mu dalo vyše 60 percent jeho voličov

29.02.2024 22:50

Agentúra zisťovala, koho by voliči neúspešných kandidátov volili v druhom kole prezidentských volieb.

Vladimir Putin

Kremľu sa míňajú rezervy, Putin oznámil zvýšenie daní pre občanov a firmy

29.02.2024 20:00

Putin neuviedol, aká bude po novom výška dane pre lepšie zarábajúcich občanov.

fico, susko

Lipšicova prokuratúra končí. Podľa odborníkov to nie je definitívne, Fico hovorí o splnení misie

29.02.2024 18:40, aktualizované: 20:25

Nečakaná zhoda. Vládna koalícia považuje rozhodnutie ÚS za úspech, rovnako aj prezidentka a opozícia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 313700x
Priemerná čítanosť článkov: 2225x

Autor blogu

Kategórie