Vo štvrtok 1. septembra sme oslávili jubilejné 30. výročie schválenia slovenskej ústavy. Pri tejto príležitosti sa konalo slávnostné zasadnutie parlamentu a s prejavom vystúpili traja najvyšší ústavní činitelia – prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár a predseda vlády Eduard Heger.
Dodatočne však zaujala aj poslankyňa OĽaNO Monika Kozelová, ktorá na sociálnej sieti vyjadrila údiv nad tým, že prezidentku na Deň Ústavy SR sprevádzala hudba zo Star Wars. Zákonodarkyňa z klubu strany Igora Matoviča si však pomýlila oficiálne prezidentské fanfáry so znelkou z hollywoodskeho sci-fi filmu. To, čo zaznelo, boli kráľovské fanfáry z opery Svätopluk od Eugena Suchoňa (z roku 1960).
Z toho istého slávnostného zasadnutia médiami tiež preletela fotografia s poslankyňou OĽaNO Pleštinskou, ktorá si pokojne „schrupla“ počas vystúpenia Borisa Kollára. Tomu sa pri prejave tiež podarilo malé faux pas – prekvapivo bez sarkastickej pozornosti bulvárnych médií. Spomenutý príhovor si môžete prečítať napríklad na stránke TASR pod názvom Príhovor predsedu Národnej rady SR B. Kollára k 30. výročiu prijatia Ústavy SR. Okrem iného sa v ňom uvádza: „Predstavy o tom, ako by malo vyzerať vnútorné usporiadanie sú rovnako staré, ako boj Slovákov za svoje samourčenie, ktorý začal v revolučných rokoch 1848 – 1949.“ Publikovaná verzia TASR však nezodpovedá realite, na vlastné uši som počul, ako pán predseda povedal: „… ktorý začal v revolučných rokoch 1948 – 1949“ (pozri aj záznam z archívu TA3, čas 10,44).
Omyl, poviete si. Samozrejme – a dvojnásobne pochopiteľný storočný posun v prípade, ak človek deklamuje text, ktorý mu napísal ktosi iný, ak má o udalostiach v rokoch „meruôsmych“ iba hmlistú predstavu a ak od detstva musel počúvať nezmysly o večnom historickom víťazstve komunistov vo februári 1948.
Ak sa pristavíme pri druhom údajne historicky významnom roku – pri roku 1949, málokto si asi spomenie, že to bol rok konania IX. zjazdu KSČ, ktorý „vytýčil“ generálnu líniu budovania socializmu u nás. A určite to nevie ani predseda NR SR, pretože v čase jeho vysokoškolských štúdií sa už „emerhá“ (dejiny medzinárodného robotníckeho hnutia) neprednášalo.
A intenzívne samoštúdium dejín KSČ možno u Borisa Kollára takmer s istotou vylúčiť.
keď Borisko tiež pajcoval ...
Opomenuli ste najtrápnejší moment slávnosti.... ...
Celá debata | RSS tejto debaty