Založ si blog

Ľutujem medvede

Ak si pozriete záznam večernej spravodajskej relácie na RTVS 1 zo štvrtka 18. augusta, tak sa v jej 34. minúte z úst samotného pána ministra životného prostredia dozviete, že v prípade gudrónových jazierok v Predajnej , citujem: „je tam tá zásaditosť príliš vysoká“. A ministerstvo vraj plánuje pri riešení tohto problému aj dajaké chemické opatrenia. Ostáva len dúfať, že ich realizátori sa nebudú riadiť vedomosťami enviroministra.

Kto chce, ten si ľahko „vygúgli“, že gudróny sú vedľajším produktom pri spracovaní ropy a sú zmesou nasýtených, nenasýtených a v niektorých prípadoch aj aromatických uhľovodíkov, kyslíkatých organických (nafténové kyseliny, asfalty), sírnych a dusíkatých zlúčenín. Čerstvé gudróny sú tekuté a obsahujú 25 až 60 % kyseliny – a sú teda kyslé!

Vedeli to aj boľševickí potentáti a v šesťdesiatych rokoch minulého storočia napríklad vznikla skládka gudrónov (kyselinových živíc) aj v bývalom kameňolome Srdce v katastrálnom území Devínskej Novej Vsi. Jedným z dôvodov na umiestnenie tejto skládky bolo to, že zásadité vápencové podložie kameňolomu malo pôsobiť neutralizujúco na kyslé gudróny.

Že sú gudróny kyslé, to teda vedeli aj robotnícke funkcionárske kádre a nezaškodilo by, keby to vedeli aj „odborní“ poradcovia pána ministra pri príprave jeho verejných vystúpení. Najlepšie by však bolo, keby to bez vysvetľovania už dávno vedel on sám.

Nedávno som napísal, že premotivovaní aktivisti sú schopní pomýliť si klímu s klimaktériom a, ako sa zdá, vedenie envirorezortu nemá celkom jasno medzi „zásaditosťou“ a „zásadovosťou“. Asi by nezaškodilo zopakovať si ôsmackú látku z chémie.

Ľutujem nielen medvede!

Šklbanie vlasov a imunita

25.09.2022

Forma vzájomnej komunikácie v radoch zvolených „zástupkýň“ a „zástupcov“ slovenského národa dosiahla ďalší intelektuálny vrchol. (Podľa mňa by stačilo napísať iba „zástupcov“, no ak si za bernú mincu vezmeme oficiálne média, potom osobitné vymenúvanie mužských a ženských predstaviteľov akejkoľvek profesionálnej či spoločenskej skupiny je v ostatnom [...]

„Objektívne“ spravodajstvo

21.09.2022

Pred bývalým Grassalkovichovym, neskôr prezidentským, potom pionierskym a dnes opäť prezidentským palácom v Bratislave sa v utorok večer konal protivládny protest s mottom „vláda sa o ľudí nestará“. Na mieste sa zišlo niekoľko tisíc ľudí, ktorí požadovali demisiu vlády a dožadovali sa riešenia energetickej krízy. Volali tiež po zmene ústavy umožňujúcej [...]

Zlepšovací návrh

20.09.2022

Zdá sa, že ostatná výmena ministrov pomohla k tomu, že konečne vieme, ako ochrániť peňaženky Slovákov pred rastúcimi cenami energií. Šéf rezortu hospodárstva Hirman nám radí: „Znížte kúrenie o stupeň, znížite spotrebu o šesť percent.“ Chcel nám tým asi povedať, že v bytoch v zime postačí teplota nižšia v porovnaní s vlaňajškom zhruba [...]

orbán

Orbánov Fidesz sa chce spýtať Maďarov, čo so sankciami proti Rusku

26.09.2022 06:44

Orbánova strana Fidesz chce medzi obyvateľmi Maďarska vykonať "národnú konzultáciu" ohľadom sankcií.

Joe Biden

Ak Rusi použijú jadrové zbrane, budú čeliť katastrofickým následkom, pohrozili USA

26.09.2022 06:42

Washington Moskve neverejne "podrobnejšie vysvetlil, čo presne to bude znamenať".

Andrej Babiš

Expert: Pre Babiša je to riziko, ale myslím si, že skúsi boj o prezidenta

26.09.2022 06:00

eské opozičné strany ANO a SPD sa dajú pokladať za víťazov komunálnych volieb, ktoré sa konali v piatok a v sobotu.

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

ONLINE: Rusi sa snažia uniknúť mobilizácii. Zavrie Putin hranice?

26.09.2022 05:55, aktualizované: 08:19

Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie utieklo z Ruska viac ako 260-tisíc mužov, tvrdí opozičný denník Novaja Gazeta a odvoláva sa na zdroj blízky Kremľu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 127
Celková čítanosť: 257219x
Priemerná čítanosť článkov: 2025x

Autor blogu

Kategórie