Založ si blog

Nová železná logika

V našej slovenskej krajinke niekedy človek celkom oprávnene zapochybuje, či sa náhodou neocitol v kráľovstve krivých zrkadiel. Ľudia v dôchodkovom veku si celkom iste spomenú na rovnomenný ruský farebný rozprávkový film, dej ktorého sa odohráva v krajine s čudnou a pokrivenou logikou, vydávajúcou sa za jedinú možnú a absolútne správnu. Zhruba do obdobia vzniku tohto filmu možno datovať aj vydanie učebnice logiky pre jedenásťročné stredné školy, v ktorej úvode sa (parafrázujem) písalo, že existujú tri druhy logiky: kapitalistická (úpadková) logika, ľudovo-demokratická (pokroková) logika a železná logika súdruha Stalina.

Pomaly nadobúdam dojem, že u nás sa už udalosti začínajú riadiť akousi novou tajomnou „železnou“ logikou. Ako inak si možno vysvetliť „logiku“ nášho vládnuceho štvorspolku, keď R. Sulík od začiatku júla tvrdí, že s Matovičom už nikdy a nikde sedieť nebude, predsedníctvo OĽaNO dnes rozhodne, že veru I. Matovič vo vláde aj naďalej sedieť bude (Sulík, nech si robí, čo chce) a V. Remišová nás v mene svojho poslaneckého miniklubu vytrvalo ubezpečuje, že urobia všetko pre to, aby koalícia dovládla až do riadnych volieb v nemennom štvorrade. Pre B. Kollára sú zasa predčasné voľby jediným rozumným riešením súčasnej patovej situácie. Čo logické sa dá vybrať? Nájsť v týchto názoroch jedného spoločného menovateľa je nad sily aj matematických géniov.

Navyše by nezaškodilo, keby vrcholní predstavitelia vládnej koalície (a teda aj štátu) mali aspoň trochu toho, čo sa v slovníku mojej starej mamy nazývalo „Kinderstube“. Keď už nikomu nevadí slovník, akým sa politické špičky častujú navzájom, ani výrazy, akými titulujú svojich oponentov (dezoláti, lúza, opice…), mohlo by byť aspoň im jasné to, že keď pred kamerami spolu spievajú dvaja až piati ľudia, tak sa to dá celkom počúvať a hovorí sa tomu televízna opera, no keď sa pred mikrofónom prekrikujú dvaja až piati ľudia, počuť iba kakofonický hluk (údajne sa tomu hovorí politická debata).

Na záver ešte drobná rada predsedovi parlamentu. Vo štvrtok (11. 8.) neprišiel na bratislavské letisko „privítať“ telesné pozostatky „pána otca kardinála“ Tomka. (Kto neverí, nech si v archíve vyhľadá zo spomenutého dňa večernú spravodajskú reláciu na TA3.) Doteraz som si myslel, že „pán otec“ je pomenovanie pre mlynára a že kardináli sa oslovujú „eminencia“, „pán“ alebo „otec“, pričom v jednej vete sa nepoužíva kombinácia týchto titulov, treba si vybrať jeden z nich (v závislosti od hĺbky vlastného katolíckeho presvedčenia). 

Ale v duchu „novej“ logiky je možné, že sa mýlim.       

Šklbanie vlasov a imunita

25.09.2022

Forma vzájomnej komunikácie v radoch zvolených „zástupkýň“ a „zástupcov“ slovenského národa dosiahla ďalší intelektuálny vrchol. (Podľa mňa by stačilo napísať iba „zástupcov“, no ak si za bernú mincu vezmeme oficiálne média, potom osobitné vymenúvanie mužských a ženských predstaviteľov akejkoľvek profesionálnej či spoločenskej skupiny je v ostatnom [...]

„Objektívne“ spravodajstvo

21.09.2022

Pred bývalým Grassalkovichovym, neskôr prezidentským, potom pionierskym a dnes opäť prezidentským palácom v Bratislave sa v utorok večer konal protivládny protest s mottom „vláda sa o ľudí nestará“. Na mieste sa zišlo niekoľko tisíc ľudí, ktorí požadovali demisiu vlády a dožadovali sa riešenia energetickej krízy. Volali tiež po zmene ústavy umožňujúcej [...]

Zlepšovací návrh

20.09.2022

Zdá sa, že ostatná výmena ministrov pomohla k tomu, že konečne vieme, ako ochrániť peňaženky Slovákov pred rastúcimi cenami energií. Šéf rezortu hospodárstva Hirman nám radí: „Znížte kúrenie o stupeň, znížite spotrebu o šesť percent.“ Chcel nám tým asi povedať, že v bytoch v zime postačí teplota nižšia v porovnaní s vlaňajškom zhruba [...]

orbán

Orbánov Fidesz sa chce spýtať Maďarov, čo so sankciami proti Rusku

26.09.2022 06:44

Orbánova strana Fidesz chce medzi obyvateľmi Maďarska vykonať "národnú konzultáciu" ohľadom sankcií.

Joe Biden

Ak Rusi použijú jadrové zbrane, budú čeliť katastrofickým následkom, pohrozili USA

26.09.2022 06:42

Washington Moskve neverejne "podrobnejšie vysvetlil, čo presne to bude znamenať".

Andrej Babiš

Expert: Pre Babiša je to riziko, ale myslím si, že skúsi boj o prezidenta

26.09.2022 06:00

eské opozičné strany ANO a SPD sa dajú pokladať za víťazov komunálnych volieb, ktoré sa konali v piatok a v sobotu.

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

ONLINE: Rusi sa snažia uniknúť mobilizácii. Zavrie Putin hranice?

26.09.2022 05:55, aktualizované: 08:19

Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie utieklo z Ruska viac ako 260-tisíc mužov, tvrdí opozičný denník Novaja Gazeta a odvoláva sa na zdroj blízky Kremľu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 127
Celková čítanosť: 257222x
Priemerná čítanosť článkov: 2025x

Autor blogu

Kategórie