Založ si blog

Mafia a voľby

Už ma štvú reči o mafiánskom pekle, ktoré nás čaká, ak by, nedajbože, súčasný koaličný štvorspolok nevládol. Jednou z hlavných požiadaviek štrngania kľúčmi v novembri 1989 boli rovné a slobodné voľby a tie dodnes (aspoň dúfam) máme. A snahou oponentov momentálnej vládnej garnitúry sú opäť – k počudovaniu – rovné a slobodné voľby. Síce predčasné, ale, ak by sa aj konali v mimoriadnom termíne, k moci sa po nich môžu dostať iba politické subjekty, ktoré získajú nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov. Ak sa tak občania rozhodnú, pokojne to môže byť aj súčasná koalícia. A ak to bude akákoľvek „mafia“, aj tak ide o väčšinový prejav vôle „národa“. Tým, ktorým jedna alebo druhá voľba nebude po chuti, neostáva nič iné, ako sa s tým zmieriť, alebo vymeniť (si) „národ“. Už počujem reči o tom, ako sa verejná mienka dá pred voľbami zmanipulovať, no nič to nemení na fakte, že aj „zmanipulovaná“ voľba platí, a zamyslieť sa treba jedine nad tým, prečo boli a sú manipulačné techniky také účinné.

Ak nepovažujeme viac ako polovicu Slovákov za kriminálnikov, potom sa prostredníctvom volieb u nás žiadna skutočná mafia k moci nedostane. Ani na Sicílii nemajú na volebných lístkoch ako stranícku príslušnosť kandidátov uvedené zločinecké spolky a podsvetie si na získanie vplyvu musí hľadať iné cestičky – tie však zákon spravidla stíha. Problémom (a aj u nás) je, ako sa ten-ktorý predstaviteľ zákona vyrovná so svojou zodpovednosťou. Ale to nie je o voľbách, ale o ľuďoch a o ich morálke!

Okľukou sme sa dostali k podstate súčasného marazmu na Slovensku – je to mravný relativizmus a nerešpektovanie overených hodnôt. Ak v každých voľbách (riadnych i mimoriadnych) podľahneme sľubom samozvaných „spasiteľov“ o nemožnom okamžite a o zázrakoch do troch dní, prípadne budeme voliť šašov, len „aby bola sranda“, potom sa nečudujme, že nám budú vládnuť mafie (skutočné alebo domnelé).

Nemožno však vylúčiť, že ktosi viac ako polovicu Slovákov považuje za neschopných samostatne sa rozhodovať, a najviac by mu vyhovovalo vlastné deklaratórne definitívne a večné víťazstvo, bojové predvoje, nadiktované jednotné kandidátky (Národného frontu?) a demonštratívne „voľby“ bez plent. 

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pristál v Londýne, stretne sa aj s kráľom Karolom III.

08.02.2023 11:58

Ukrajinský prezident sa prihovorí aj k britskému parlamentu, stretne sa tiež s ukrajinskými vojakmi, ktorí sa cvičia v Británii.

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284279x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie