Založ si blog

Súmrak gastronómie na Slovensku?

Po strašiaku kovidových peripetií v minulých dvoch sezónach sme si so ženou povedali, že tento rok nás nikto veru zbytočne „buzerovať“ nebude a rozhodli sme sa pre dovolenku doma – a štrajkové aktivity rôznych leteckých spoločností v ostatných dňoch nám správnosť tohto rozhodnutia len potvrdili. Od pobytu na Slovensku nás, na druhej strane, odrádzali kuvičie hlasy o tom, že kovidová pandémia nenávratne a negatívne ovplyvnila gastrorezort na Slovensku. Môžeme potvrdiť – naozaj ovplyvnila, no celkom iste nie nenávratne a určite nie iba záporne.

Ale pekne poporiadku. Kľúčové slovo pri výbere našej letnej dovolenky bolo jazero, termín čo najskôr a hlavný poradca bol internet, v ktorom vraj „stojí“ naozaj všetko. Jednou možností, ktorú nám náš elektronický vševed navrhol, bola ponuka rodinného penziónu z okolia Richňavských jazier, obrázky a prezentácia lákavé, cena prijateľná.

A tu sa dostávame k tomu podstatnému, čo som vlastne chcel povedať. Zrekonštruovaný penzión otvorili v roku 2021 (teda v čase, keď sa mnohé iné ubytovacie a stravovacie prevádzky zatvárali, lebo „kovid“) a na kvalite poskytovaných služieb, žiadne „kovidové ústupky“ nevidno. O tom, že dobrý chýr sa šíri rýchlo a ďaleko, svedčí aj to, že ledva sme si našu dovolenku „zabúkovali“, už žiadne ďalšie voľné miesta v penzióne neboli, takže sa nám nevdojak podaril naozajstný „last minute“.

O tom, že kvalita ubytovania a stravovania „nezodpovedá“ ponuke a obrázkom „na nete“ – vysoko ju prevyšuje – sa asi veľmi rozpisovať netreba. Hosť sa v penzióne jednoducho cíti ako hosť. Pôvodne som chcel napísať, že hosť sa cíti „ako doma“, no nie som si istý, že „doma“ sa všetci vždy cítia príjemne. Zopár detailov. Na raňajky (v cene ubytovania) sú okrem obligátnych párkov, salám a syrov aj palacinky s domácim džemom, „bundos kenyér“ (chlieb vo vajci), cuketové placky… a určite mi čosi ušlo. V duchu najlepších reštaurácií, kde sa každý deň rukou napíše aktuálna ponuka niekoľkých špecialít, prípadne personál vám z hlavy ochotne prezradí, čo sa práve dnes varí, tak aj tu vám pán majiteľ (a kuchár v jednej osobe) rád povie, aké ingredencie sú poruke, a pripraví z nich jedlo podľa želania zákazníkov. S trochou preháňania – žraločie plutvičky na bambusových výhonkoch to asi nebudú, ale štandardným požiadavkám sa vyhovie podľa tradičného hesla: nemožné okamžite, zázraky do troch dní.   Popísaná skúsenosť sa asi zovšeobecniť nedá. Poznanie však rozširujú aj prípadové štúdie. Preto aj naše popísané osobné skúsenosti berte ako prípadovú štúdiu, ako ukážku toho, že sa to napriek kovidu aj v slovenskom pohostinstve naozaj dá.

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

Izrael, Palestína, Chán Junis, Pásmo Gazy,

Šéf OSN žiada prímerie v Gaze. Izraelský minister ho nazval hrozbou pre svetový mier

07.12.2023 06:40

Izraelský minister zahraničných vecí Eli Kohen ostro kritizoval generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa, ktorý varoval pred situáciou v Pásme Gazy.

náboje, zbraň, poprava

Streľba v centre Bruselu si vyžiadala štyroch zranených

07.12.2023 06:04

Pri streľbe na hlavnej nákupnej ulici v centre Bruselu boli v stredu večer zranení štyria ľudia, informovala polícia belgického hlavného mesta.

Delegácia EÚ v Číne

Čína žiada od EÚ spoluprácu na zabezpečení stability a vyhnúť sa zasahovaniu

07.12.2023 06:00

Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval EÚ, aby spolupracovala s Čínou na zabezpečení globálnej stability a vyhla sa zasahovaniu.

šimkovičová

Šimkovičová a Remišová v Rakúsku, Taraba v Kanade, Sulík v Austrálii. Majetkové priznania ukázali zahraničné majetky politikov

07.12.2023 06:00

Niektorí sa chystajú v zahraničných domoch stráviť dôchodok, iní preferujú mimoslovenské bývanie už dnes.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 309835x
Priemerná čítanosť článkov: 2197x

Autor blogu

Kategórie