Založ si blog

Súmrak gastronómie na Slovensku?

Po strašiaku kovidových peripetií v minulých dvoch sezónach sme si so ženou povedali, že tento rok nás nikto veru zbytočne „buzerovať“ nebude a rozhodli sme sa pre dovolenku doma – a štrajkové aktivity rôznych leteckých spoločností v ostatných dňoch nám správnosť tohto rozhodnutia len potvrdili. Od pobytu na Slovensku nás, na druhej strane, odrádzali kuvičie hlasy o tom, že kovidová pandémia nenávratne a negatívne ovplyvnila gastrorezort na Slovensku. Môžeme potvrdiť – naozaj ovplyvnila, no celkom iste nie nenávratne a určite nie iba záporne.

Ale pekne poporiadku. Kľúčové slovo pri výbere našej letnej dovolenky bolo jazero, termín čo najskôr a hlavný poradca bol internet, v ktorom vraj „stojí“ naozaj všetko. Jednou možností, ktorú nám náš elektronický vševed navrhol, bola ponuka rodinného penziónu z okolia Richňavských jazier, obrázky a prezentácia lákavé, cena prijateľná.

A tu sa dostávame k tomu podstatnému, čo som vlastne chcel povedať. Zrekonštruovaný penzión otvorili v roku 2021 (teda v čase, keď sa mnohé iné ubytovacie a stravovacie prevádzky zatvárali, lebo „kovid“) a na kvalite poskytovaných služieb, žiadne „kovidové ústupky“ nevidno. O tom, že dobrý chýr sa šíri rýchlo a ďaleko, svedčí aj to, že ledva sme si našu dovolenku „zabúkovali“, už žiadne ďalšie voľné miesta v penzióne neboli, takže sa nám nevdojak podaril naozajstný „last minute“.

O tom, že kvalita ubytovania a stravovania „nezodpovedá“ ponuke a obrázkom „na nete“ – vysoko ju prevyšuje – sa asi veľmi rozpisovať netreba. Hosť sa v penzióne jednoducho cíti ako hosť. Pôvodne som chcel napísať, že hosť sa cíti „ako doma“, no nie som si istý, že „doma“ sa všetci vždy cítia príjemne. Zopár detailov. Na raňajky (v cene ubytovania) sú okrem obligátnych párkov, salám a syrov aj palacinky s domácim džemom, „bundos kenyér“ (chlieb vo vajci), cuketové placky… a určite mi čosi ušlo. V duchu najlepších reštaurácií, kde sa každý deň rukou napíše aktuálna ponuka niekoľkých špecialít, prípadne personál vám z hlavy ochotne prezradí, čo sa práve dnes varí, tak aj tu vám pán majiteľ (a kuchár v jednej osobe) rád povie, aké ingredencie sú poruke, a pripraví z nich jedlo podľa želania zákazníkov. S trochou preháňania – žraločie plutvičky na bambusových výhonkoch to asi nebudú, ale štandardným požiadavkám sa vyhovie podľa tradičného hesla: nemožné okamžite, zázraky do troch dní.   Popísaná skúsenosť sa asi zovšeobecniť nedá. Poznanie však rozširujú aj prípadové štúdie. Preto aj naše popísané osobné skúsenosti berte ako prípadovú štúdiu, ako ukážku toho, že sa to napriek kovidu aj v slovenskom pohostinstve naozaj dá.

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pristál v Londýne, stretne sa aj s kráľom Karolom III.

08.02.2023 11:58

Ukrajinský prezident sa prihovorí aj k britskému parlamentu, stretne sa tiež s ukrajinskými vojakmi, ktorí sa cvičia v Británii.

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284282x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie