Založ si blog

Neberte nám primadonu

Keby ešte žil Miro Žbirka, tak by pre OĽaNO určite nenapísal muzikál Neberte nám princeznú, ale frašku Neberte nám primadonu. Koho by „najsilnejšie“ koaličné hnutie presadzovalo do hlavnej úlohy je, dúfam, každému jasné. Napriek názorom verejnosti (a prekvapivo už aj značnej časti politikov a mainstreemových médií) je pre členov tohto spolku nespochybniteľnou hviezdou jeho majiteľ a predseda.

„Psychiatria“, ako dnešný vývoj na politickej scéne nazvala „rodinná hlava“ ďalšieho člena momentálne vládnuceho štvorspolku, „sa musí skončiť“. Lenže ona „sa“ sama od seba neskončí. Skončiť ju môžu iba tí, ktorí na to majú nástroje a moc. Keďže referendum o skrátení vládneho fiaska súčasnej koaličnej garnitúry nie je z viacerých dôvodov (nebudeme sa nimi podrobnejšie zaoberať) možné, „hlas ľudu“ by sa mohol prejaviť iba nelegálnym spôsobom. Riešenie tak ostáva v rukách „pomazaných“ hláv: prezidentky, premiéra, ministrov, poslancov.

SaS (ďalšia koaličná „strana“, ktorej snem sa dá usporiadať v električke – ani nemusí byť kĺbová) a jej predseda konečne precitli, vydali zoznam krívd, ktoré na nich boli spáchané, a zo „štvorspolku“ akože vystúpili.  Zatiaľ dočasne – do konca prázdnin. Ak si pamätáte na film Vesničko má středisková, tak tam šofér Pávek (hral ho Marián Labuda) bol tiež ochotný tolerovať svojho závozníka Otíka iba „do žní“. A veselo spolu jazdili aj po žatve.

Za pripomenutie snáď ešte stojí, že všetci štyria riadni členovia OĽaNO (vtedy ešte ako hnutie „obyčajných ľudí“) sa v roku 2010 do parlamentu dostali práve na kandidátke SaS. „Saskári“ za dvanásť rokov asi nezistili, s kým vlastne majú tú česť, a naivne dúfajú, že do konca augusta sa niečo zmení. No nezmení sa nič.

Za vojnovej Slovenskej republiky sa na adresu potentátov hovorilo: čo politika rozdeľuje, to slivovica spája. A komunista Husák si s ľudákom Šaňom Machom svorne popili a podiskutovali vo vieche na Vysokej.  Dnes platí trochu pozmenené: čo politika rozdeľuje, to záujem spája. Takže máme zhruba dva mesiace na to, aby sme zistili, že sa vlastne nič neudeje. Stane sa asi toľko, ako keď si Heger s Matovičom vlani vymenili vládne posty.    

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

Systém Patriot, PVO

Le Monde: Mnohé krajiny EÚ sa nechcú s Kyjevom deliť o svoju protivzdušnú obranu

23.04.2024 21:45

Šéfovia vlád jednotlivých krajín si dávali dobrý pozor, aby neurobili žiadny konkrétny sľub.

Izrael Palestína Gaza Hamas Rukojemníci Prepustenie

Vojna v Gaze trvá 200 dní. Izrael zosilnil údery, nariadil nové evakuácie na severe

23.04.2024 20:55

Ostreľovanie severu palestínskeho územia bolo za posledný deň jedno z najintenzívnejších od začiatku vojny.

USA Izrael Gaza univerzity protesty

Polícia zatýkala na pro-palestínskych protestoch na univerzite v New Yorku

23.04.2024 19:49

Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Thunbergová

Švédska prokuratúra obvinila Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti

23.04.2024 19:35

Súdy v minulosti už dvakrát uložili celosvetovo známej aktivistke pokutu za občiansku neposlušnosť na klimatických protestoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 317163x
Priemerná čítanosť článkov: 2249x

Autor blogu

Kategórie