Založ si blog

Neberte nám primadonu

Keby ešte žil Miro Žbirka, tak by pre OĽaNO určite nenapísal muzikál Neberte nám princeznú, ale frašku Neberte nám primadonu. Koho by „najsilnejšie“ koaličné hnutie presadzovalo do hlavnej úlohy je, dúfam, každému jasné. Napriek názorom verejnosti (a prekvapivo už aj značnej časti politikov a mainstreemových médií) je pre členov tohto spolku nespochybniteľnou hviezdou jeho majiteľ a predseda.

„Psychiatria“, ako dnešný vývoj na politickej scéne nazvala „rodinná hlava“ ďalšieho člena momentálne vládnuceho štvorspolku, „sa musí skončiť“. Lenže ona „sa“ sama od seba neskončí. Skončiť ju môžu iba tí, ktorí na to majú nástroje a moc. Keďže referendum o skrátení vládneho fiaska súčasnej koaličnej garnitúry nie je z viacerých dôvodov (nebudeme sa nimi podrobnejšie zaoberať) možné, „hlas ľudu“ by sa mohol prejaviť iba nelegálnym spôsobom. Riešenie tak ostáva v rukách „pomazaných“ hláv: prezidentky, premiéra, ministrov, poslancov.

SaS (ďalšia koaličná „strana“, ktorej snem sa dá usporiadať v električke – ani nemusí byť kĺbová) a jej predseda konečne precitli, vydali zoznam krívd, ktoré na nich boli spáchané, a zo „štvorspolku“ akože vystúpili.  Zatiaľ dočasne – do konca prázdnin. Ak si pamätáte na film Vesničko má středisková, tak tam šofér Pávek (hral ho Marián Labuda) bol tiež ochotný tolerovať svojho závozníka Otíka iba „do žní“. A veselo spolu jazdili aj po žatve.

Za pripomenutie snáď ešte stojí, že všetci štyria riadni členovia OĽaNO (vtedy ešte ako hnutie „obyčajných ľudí“) sa v roku 2010 do parlamentu dostali práve na kandidátke SaS. „Saskári“ za dvanásť rokov asi nezistili, s kým vlastne majú tú česť, a naivne dúfajú, že do konca augusta sa niečo zmení. No nezmení sa nič.

Za vojnovej Slovenskej republiky sa na adresu potentátov hovorilo: čo politika rozdeľuje, to slivovica spája. A komunista Husák si s ľudákom Šaňom Machom svorne popili a podiskutovali vo vieche na Vysokej.  Dnes platí trochu pozmenené: čo politika rozdeľuje, to záujem spája. Takže máme zhruba dva mesiace na to, aby sme zistili, že sa vlastne nič neudeje. Stane sa asi toľko, ako keď si Heger s Matovičom vlani vymenili vládne posty.    

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284218x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie