Založ si blog

Neberte nám primadonu

Keby ešte žil Miro Žbirka, tak by pre OĽaNO určite nenapísal muzikál Neberte nám princeznú, ale frašku Neberte nám primadonu. Koho by „najsilnejšie“ koaličné hnutie presadzovalo do hlavnej úlohy je, dúfam, každému jasné. Napriek názorom verejnosti (a prekvapivo už aj značnej časti politikov a mainstreemových médií) je pre členov tohto spolku nespochybniteľnou hviezdou jeho majiteľ a predseda.

„Psychiatria“, ako dnešný vývoj na politickej scéne nazvala „rodinná hlava“ ďalšieho člena momentálne vládnuceho štvorspolku, „sa musí skončiť“. Lenže ona „sa“ sama od seba neskončí. Skončiť ju môžu iba tí, ktorí na to majú nástroje a moc. Keďže referendum o skrátení vládneho fiaska súčasnej koaličnej garnitúry nie je z viacerých dôvodov (nebudeme sa nimi podrobnejšie zaoberať) možné, „hlas ľudu“ by sa mohol prejaviť iba nelegálnym spôsobom. Riešenie tak ostáva v rukách „pomazaných“ hláv: prezidentky, premiéra, ministrov, poslancov.

SaS (ďalšia koaličná „strana“, ktorej snem sa dá usporiadať v električke – ani nemusí byť kĺbová) a jej predseda konečne precitli, vydali zoznam krívd, ktoré na nich boli spáchané, a zo „štvorspolku“ akože vystúpili.  Zatiaľ dočasne – do konca prázdnin. Ak si pamätáte na film Vesničko má středisková, tak tam šofér Pávek (hral ho Marián Labuda) bol tiež ochotný tolerovať svojho závozníka Otíka iba „do žní“. A veselo spolu jazdili aj po žatve.

Za pripomenutie snáď ešte stojí, že všetci štyria riadni členovia OĽaNO (vtedy ešte ako hnutie „obyčajných ľudí“) sa v roku 2010 do parlamentu dostali práve na kandidátke SaS. „Saskári“ za dvanásť rokov asi nezistili, s kým vlastne majú tú česť, a naivne dúfajú, že do konca augusta sa niečo zmení. No nezmení sa nič.

Za vojnovej Slovenskej republiky sa na adresu potentátov hovorilo: čo politika rozdeľuje, to slivovica spája. A komunista Husák si s ľudákom Šaňom Machom svorne popili a podiskutovali vo vieche na Vysokej.  Dnes platí trochu pozmenené: čo politika rozdeľuje, to záujem spája. Takže máme zhruba dva mesiace na to, aby sme zistili, že sa vlastne nič neudeje. Stane sa asi toľko, ako keď si Heger s Matovičom vlani vymenili vládne posty.    

Ako sa Kollár nasral

14.08.2022

V nedeľnej politickej debate na TA3 to Boris Kollár (54. minúta) konečne povedal naplno a celému národu v mene vládneho štvorspolku zvestoval, že ho serie, že „my nezvládame vládnutie, lebo sa štyria nedokážeme dohodnúť“. Celkom určite má pravdu a ostatné (a verme, že aj posledné) kroky aktuálnej koalície sa dajú charakterizovať lapidárnym, že na [...]

Kam smeruje náš politický vývoj?

12.08.2022

Na hrade Bôrik (pardon, vo vládnom hoteli) sa v piatok popoludní stretli hlavy pomazané. Niektoré z nich sa s pocitom zodpovednosti za celé Slovensko už vopred vyjadrili v tom zmysle, že vlastne niet o čom debatovať, že vyhrali voľby a že dostali mandát na vládnutie na celé obdobie. (Až by sa chcelo dodať: na večné časy a nikdy inak!) Ďalší predestinovaní si tiež [...]

Nová železná logika

11.08.2022

V našej slovenskej krajinke niekedy človek celkom oprávnene zapochybuje, či sa náhodou neocitol v kráľovstve krivých zrkadiel. Ľudia v dôchodkovom veku si celkom iste spomenú na rovnomenný ruský farebný rozprávkový film, dej ktorého sa odohráva v krajine s čudnou a pokrivenou logikou, vydávajúcou sa za jedinú možnú a absolútne správnu. Zhruba do obdobia vzniku tohto [...]

univerzita komenského, školstvo

Jedinou slovenskou univerzitou v Šanghajskom rebríčku je UK

16.08.2022 11:13

Rebríček tvorí tisíc najlepších univerzít z vyše 2 500 hodnotených inštitúcií. UK tento rok poskočila o 100 priečok.

Trump Mar-A-Lago

Trump tvrdí, že FBI mu počas razie v jeho sídle ukradol tri cestovné pasy

16.08.2022 10:42

Minulotýždňová domová prehliadka amerického exprezidenta súvisela okrem iného s podozreniami z porušenia zákona o špionáži.

Putin Šojgu

Putin: USA sa snažia predĺžiť konflikt na Ukrajine a podnecovať chaos vo svete

16.08.2022 10:31

Ruského prezidenta znepokojila aj nedávna návšteva predsedníčky Snemovne reprezentantov amerického Kongresu na Taiwane.

sulík grohling

Gröhling: Návrh riešiť vládnu krízu odchodom Matoviča aj Sulíka v rámci koalície nepadol

16.08.2022 10:30

Podpredseda SaS Branislav Gröhling tvrdí, že má veľa dôvodov, prečo by mal líder OĽaNO odísť, ale nevidí príčinu, prečo by mal odísť Sulík.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 232895x
Priemerná čítanosť článkov: 2043x

Autor blogu

Kategórie