Založ si blog

Gazdovia a politici

Pred pár rokmi sme na Slovensku mali prezidentského kandidáta a neskôr aj nádejného víťaza parlamentných volieb, ktorý sa ale politikom necítil, chcel byť gazdom. Mnohým to pripadalo čudné a „gazda“ a aj strana, ktorú reprezentoval, nakoniec veľmi úspešní neboli. Pozrime sa však na to, či jeho „gazdovská“ predstava bola úplne nelogická.

Skutočný gazda (roľník) si môže „užívať“ plody svojej práce iba v prípade, že najprv pooral, neskôr pohnojil, zasial a, ak všetko vyjde, nakoniec môže žať. „Politik“ nedbá žať hneď na začiatku svojej kariéry (hrubo ťažiť z funkcie), veľa toho vďaka svojim (ne)schopnostiam, (ne)vzdelaniu a (pseudo)intelektu poorie a pohnojí, ako výsledok svojich aktivít zaseje spory a rozkol a navyše samoľúbo verí, že nad neho niet.

Pri pohľade na súčasný slovenský parlament a vládu zisťujeme, že nás nevedú žiadni „gazdovia“, ale „politici“, ktorí si navyše myslia, že pamäť Slovákov sa každý večer pri televíznom spravodajstve zresetuje. Z veľkoplošných panelov nám Matovič zvestuje, že pre každé dieťa vybojoval dvesto eur mesačne (kto ich už dostal?), Kollár nám tlačí do hlavy, že nájomné byty sú už skutočnosťou (kto v nich býva?) a všetci vládnuci papaláši nám unisono predstavujú zdedenú „prázdnu špajzu“, v ktorej však bolo dosť peňazí na viacnásobné kovidové testovacie šialenstvo, na očkovaciu lotériu a na očkovaciu prémiu a na mnohé iné balíky a balíčky, z ktorých neraz profitovali bezmenné firmy s dobrými kontaktmi. 

Celkom jasné nie je ani to, kto je za to všetko zodpovedný. Premiér tvrdí, že on vlastne nič neriadi, iba poslušne vykonáva, čo mu nadiktuje akási „koaličná“ rada – orgán, o ktorom sa v ústave a ani v zákonoch nič nedočítame. Vedľa prezidentky sa na oficiálnych fotografiách ako reprezentant Slovenska pretŕča akýsi „prvý“ občan, ktorý je v tomto postavení iba na základe osobných sympatií hlavy štátu, a o jeho vplyve na verejné záležitosti možno iba špekulovať.

Výsledok? Ceny rastú, inflácia ničí úspory, v štrajkovej pohotovosti sú učitelia, zdravotníci a odborári, nespokojní sú poľnohospodári, potravinári a aj dôchodcovia, média hovoria o vojne policajtov, mladí ľudia húfne utekajú do zahraničia… Odhliadnuc od domácich politických sporov za našimi východnými hranicami sa bojuje, sucho ničí úrodu a v jeho dôsledku klesajú zásoby podzemnej vody, nedostatok plynu a elektriny hrozí krutou zimou, inflácia plieni úspory… 

Nebolo by už načase, aby politikov na Slovensku nahradili gazdovia?    

Na margo ostatných a aj budúcich volieb

16.08.2022

Jednou zo všeobecných čŕt súčasnej doby, o ktorej sa hovorí aj ako o dobe postmodernej, je strata autority odborníkov a spochybňovanie výsledkov vedy. Každý má právo na svoju vlastnú pravdu a preč sú časy, kedy kňazi poučovali o morálke, herci hrali svoje role a nemoralizovali, pacienti rešpektovali lekárov, odborníci učili laikov [...]

Ako sa Kollár nasral

14.08.2022

V nedeľnej politickej debate na TA3 to Boris Kollár (54. minúta) konečne povedal naplno a celému národu v mene vládneho štvorspolku zvestoval, že ho serie, že „my nezvládame vládnutie, lebo sa štyria nedokážeme dohodnúť“. Celkom určite má pravdu a ostatné (a verme, že aj posledné) kroky aktuálnej koalície sa dajú charakterizovať lapidárnym, že na [...]

Kam smeruje náš politický vývoj?

12.08.2022

Na hrade Bôrik (pardon, vo vládnom hoteli) sa v piatok popoludní stretli hlavy pomazané. Niektoré z nich sa s pocitom zodpovednosti za celé Slovensko už vopred vyjadrili v tom zmysle, že vlastne niet o čom debatovať, že vyhrali voľby a že dostali mandát na vládnutie na celé obdobie. (Až by sa chcelo dodať: na večné časy a nikdy inak!) Ďalší predestinovaní si tiež [...]

maroš žilinka

Postup prokurátorky v kauze zneužívania kňazom nebol podľa Žilinku v súlade so zákonom

16.08.2022 12:00, aktualizované: 12:20

Iba 3-ročná podmienka pre kňaza za dlhodobé sexuálne zneužívanie mladistvej nie je zákonná. Vyhlásil to generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý sľubuje, že takéto prípady sa už nebudú opakovať.

Sziget

Ukrajinská reperka na Szigete roztrhala fotku Putina s Orbánom

16.08.2022 11:49

Pred vystúpením, ktoré sledovalo niekoľko stoviek divákov, vyzývala na skandovanie hesla Shame on Russia! (Hanba Rusku!).

univerzita komenského, školstvo

Jedinou slovenskou univerzitou v Šanghajskom rebríčku je UK

16.08.2022 11:13

Rebríček tvorí tisíc najlepších univerzít z vyše 2 500 hodnotených inštitúcií. UK tento rok poskočila o 100 priečok.

Trump Mar-A-Lago

Trump tvrdí, že FBI mu počas razie v jeho sídle ukradla tri cestovné pasy

16.08.2022 10:42

Minulotýždňová domová prehliadka u amerického exprezidenta súvisela okrem iného s podozreniami z porušenia zákona o špionáži.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 233262x
Priemerná čítanosť článkov: 2028x

Autor blogu

Kategórie