Založ si blog

Dva mesiace bez tlačenia kapusty do hláv

Je asi takmer nemožné nájsť na Slovensku každý týždeň do pravidelných rozhlasových a televíznych debát dostatočne schopných prezentátorov, ktorí dokážu kvalifikovane a na úrovni komentovať aktuálne politické dianie. Aj keď ide spravidla o „profesionálnych“ matadorov, ktorí za svoje výkony v parlamente či vo vláde berú nemalé peniaze, tak spravidla ani šarmu, ani pohotovosti a ani rétorických schopností, keď sa rozdávali, veľa nepobrali. A zdá sa, že ani moderátori sa v tomto rade dopredu veľmi nedrali.

Výsledkom je, že každý týždeň máme možnosť (česť výnimkám) v priamom prenose sledovať kaleidoskop egoizmu, velikášstva a neúcty k akémukoľvek inému názoru. Nepripravení redaktori (vlastne moderátori, odvodené od moderovať: mierniť, zmierňovať, obmedzovať), paradoxne nič nemiernia a nikoho neobmedzujú a diskusia v štúdiu neraz pripomína zbor pavlačových klebetníc. Keď na scéne traja, štyria ľudia naraz spievajú (a každý iné), tak je to operná ária, keď v štúdiu naraz traja, štyria hovoria, je to chaos a nezrozumiteľný hluk. Ale dosť ľahko je možné, že televízne dramaturgie nám vlastne neservírujú politické diskusie, ale inscenácie avantgardných operných opusov. Podľa Krátkeho slovníka slovenského jazyka v prípade diskusie ide totiž o výmenu názorov na (tú) istú vec, o rokovanie, o rozpravu, besedu, debatu, no po skončení publicistických príloh k nedeľnému rezňu sa oprávnene natíska dojem, že účastníci „debaty“ ani netušili, čo bolo jej predmetom. Dôležité bolo „byť videný“. A moderátori tam vlastne neboli v úlohe „obmedzovačov“, skôr v úlohe pochlebovačov a „potencovačov“.  

Dva prázdninové mesiace budeme mať, chvalabohu, od podobných mediálnych počinov pokoj. Ale aj počas ďalších desiatich mesiacov v roku je riešenie jednoduché: na každom televíznom je inštalované tlačidlo ON/OFF a pomocou neho veľmi ľahko zabránime nevítaným návštevám „hovoriacich hláv“ v obývačke. 

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

SR Banská Bystrica DFNsP Rekonštrukcia Otvorenie BAX

Za plnej prevádzky a v čase covidu. Náročnú štvorročnú rekonštrukciu nemocnice v B. Bystrici ukončili

11.12.2023 18:41

Ako konštatoval riaditeľ Juraj Gallo, to, čo je v iných nemocniciach len vrúcne želanie, prípadne platený nadštandard, je u nich už dnes samozrejmosťou.

Gurulev

Obnovme trest smrti pre domácich diverzantov, navrhuje ruský generál

11.12.2023 18:00

Poslanec Štátnej dumy za vládnu stranu Jednotné Rusko Andrej Guruľov navrhuje znovu zaviesť hrdelné tresty pre „vnútorných nepriateľov“.

SR Justícia Susko ÚŠP Novela Návrh Zákon Trestný TK BAX

Susko reaguje na Lipšica: Znižovanie trestov nie je šité na mieru. Minister poukazuje na sadzby v EÚ

11.12.2023 17:54

Nie je možné, aby rovnaké trestné sadzby boli za zabitie a za ekonomické trestné činy, skonštatoval minister.

donald tusk

Morawieckého vláda nezískala dôveru poľského parlamentu. Poslanci odporučili poveriť Tuska

11.12.2023 16:29, aktualizované: 18:31

Vláda poľského premiéra Mateusza Morawieckého v pondelkovom hlasovaní nezískala dôveru dolnej komory parlamentu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 309998x
Priemerná čítanosť článkov: 2199x

Autor blogu

Kategórie