Založ si blog

Prečo nerastieme

Už sme si zvykli na to, že životná úroveň každej nasledujúcej generácie musí byť vyššia v porovnaní s tou predchádzajúcou. A zhruba od Tridsaťročnej vojny to u nás tak aj bolo. Po stáročia sa rodičia pachtili s vidinou, že ich deti sa budú mať lepšie. Časy, ktoré prežívame, budú asi aj v tomto prelomové – zdá sa, že tretí groš z rozprávky o troch grošoch, určený deťom, sa kdesi stráca. Oni sa vlastne strácajú aj tie prvé dva, takže summa summarum nerastieme. Na nedostatok peňazí si sťažujú dôchodcovia, učitelia, zdravotníci a vďaka extrémne rastúcim cenám a inflácii vlastne všetci (snáď okrem papalášov, pretože tí si platy určujú sami). Dovoľte mi v tejto súvislosti niekoľko poznámok:

Ceny elektrickej energie. Nechápem prečo sa (lacno vyrobená) domáca energia nepredáva na Slovensku priamo, ale dostávame ju sprostredkovane a draho cez akúsi burzu (že by nový druh štátneho výpalníctva?). Český ombudsman už v tejto súvislosti dostal od občanov podnet s podozrením, že ČEZ a vláda (ako väčšinový akcionár) sa podobným postupom dopúšťajú trestného činu úžery. U nás je to inak?

Požiadavky na kvalifikáciu. Sme svedkami pretrvávajúcej devalvácie vzdelania. Nie je to tak dávno, čo sme si robili posmech z rôznych rýchlokvasených prípravkárov a diaľkárov vo funkciách. Dnes nám nevadia absolventi najrôznejších vidieckych univerzít s titulmi z prapodivných odborov. Je nám jedno, že nás vedú ľudia, ktorí o rezortoch, ktoré riadia, nemajú ani šajnu a poslušne „počúvame“ expertov s doktorátmi z VŠŽ (vysokej školy života). Viacerých celkom oprávnene napadne súčasný minister financií. Kvôli objektívnosti treba však pripomenúť, že na tomto poste sme mali aj pána s tuhým natupírovaným účesom a s údajným sklonom k užívaniu návykových látok, ktorý síce mal riadne skončené vysokoškolské vzdelanie ekonomického smeru, no teplotu vzduchu meral s presnosťou na desaťtisícinu stupňa. Svojim kumpánom v roku 2008 zvestoval, že teplota v Monaku je 30,1260 stupňa, čo bol, čuduj sa svete, od roku 2009 výmenný kurz slovenskej koruny voči nastupujúcemu euru.

Klimatická katastrofa. Katastrofa nie je to, čo sa dnes deje s klímou, katastrofa je to, čo sa deje v súvislosti s ňou. O tom, že so súčasnou klímou „niečo nie je v poriadku“ dnes nepopiera takmer nikto. Každú letnú búrku síce nemožno pripísať na vrub klimatickej zmeny, no v každom prípade ide o problém, ktorého nezvládnutie môže mať pre ľudstvo katastrofálne dôsledky. O to viac je treba túto tému zbaviť ideológie. Pri prijímaní politických rozhodnutí o opatreniach v súvislosti so zmenou klímy by sa mali rešpektovať názory erudovaných odborníkov a nemali by zavážiť ideologické pokriky spomenutých absolventov vysokej školy života. Je nemysliteľné, aby autoritou v boji proti klimatickej katastrofe (sic) bola nedoštudovaná švédska záškoláčka okrikujúca politikov na celom svete.

Zelená ideológia. Podľa boľševikov sa v nedávnej minulosti „po starom“ nič nedalo (a nesmelo) a „pokrok“ presadzovali hlava-nehlava za každú cenu. Aj súčasní spasitelia sveta chcú ten svoj pokrok dosiahnuť „nech to stojí, čo to stojí“ – často bez ohľadu na fyzikálne zákony. Až sa natíska predstava, že aj samovražda je podľa nich najvyšším stupňom (environmentálnej) sebakritiky. Na prelome 19. a 20. storočia počas niekoľkých rokov nahradili „samohyby“ so spaľovacími motormi konské povozy a nestalo sa tak na základe žiadneho milostivého rozhodnutia apoštolského veličenstva, ale ako dôsledok toho, že automobily sa ukázali ako pohodlnejší, efektívnejší a spoľahlivejší variant dopravy. Dnes na klasický film fotografujú už iba nadšenci a väčšina z nás si svoje spomienky zvečňuje pomocou mobilov a/alebo digitálnych fotoaparátov. Analógové zrkadlovky nemiznú z dôvodu politických rozhodnutí, ale jednoducho preto, že v konkurenčnom boji strácajú dych. Aj „zelené“ opatrenia v energetike a v doprave ba sa mali presadzovať v konkurenčnom boji a nemali by byť ideologicky futrované – často na základe argumentov odporujúcich prírodným zákonom. 

Na margo ostatných a aj budúcich volieb

16.08.2022

Jednou zo všeobecných čŕt súčasnej doby, o ktorej sa hovorí aj ako o dobe postmodernej, je strata autority odborníkov a spochybňovanie výsledkov vedy. Každý má právo na svoju vlastnú pravdu a preč sú časy, kedy kňazi poučovali o morálke, herci hrali svoje role a nemoralizovali, pacienti rešpektovali lekárov, odborníci učili laikov [...]

Ako sa Kollár nasral

14.08.2022

V nedeľnej politickej debate na TA3 to Boris Kollár (54. minúta) konečne povedal naplno a celému národu v mene vládneho štvorspolku zvestoval, že ho serie, že „my nezvládame vládnutie, lebo sa štyria nedokážeme dohodnúť“. Celkom určite má pravdu a ostatné (a verme, že aj posledné) kroky aktuálnej koalície sa dajú charakterizovať lapidárnym, že na [...]

Kam smeruje náš politický vývoj?

12.08.2022

Na hrade Bôrik (pardon, vo vládnom hoteli) sa v piatok popoludní stretli hlavy pomazané. Niektoré z nich sa s pocitom zodpovednosti za celé Slovensko už vopred vyjadrili v tom zmysle, že vlastne niet o čom debatovať, že vyhrali voľby a že dostali mandát na vládnutie na celé obdobie. (Až by sa chcelo dodať: na večné časy a nikdy inak!) Ďalší predestinovaní si tiež [...]

maroš žilinka

Postup prokurátorky v kauze zneužívania kňazom nebol podľa Žilinku v súlade so zákonom

16.08.2022 12:00, aktualizované: 12:20

Iba 3-ročná podmienka pre kňaza za dlhodobé sexuálne zneužívanie mladistvej nie je zákonná. Vyhlásil to generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý sľubuje, že takéto prípady sa už nebudú opakovať.

Sziget

Ukrajinská reperka na Szigete roztrhala fotku Putina s Orbánom

16.08.2022 11:49

Pred vystúpením, ktoré sledovalo niekoľko stoviek divákov, vyzývala na skandovanie hesla Shame on Russia! (Hanba Rusku!).

univerzita komenského, školstvo

Jedinou slovenskou univerzitou v Šanghajskom rebríčku je UK

16.08.2022 11:13

Rebríček tvorí tisíc najlepších univerzít z vyše 2 500 hodnotených inštitúcií. UK tento rok poskočila o 100 priečok.

Trump Mar-A-Lago

Trump tvrdí, že FBI mu počas razie v jeho sídle ukradla tri cestovné pasy

16.08.2022 10:42

Minulotýždňová domová prehliadka u amerického exprezidenta súvisela okrem iného s podozreniami z porušenia zákona o špionáži.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 233200x
Priemerná čítanosť článkov: 2028x

Autor blogu

Kategórie