Založ si blog

Inkvizícia alebo ministerstvo pravdy

V jednom z ostatných (škoda, že nie aj z posledných) výplodov „najlepšej“ vlády, akú sme kedy mali (tentokrát z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej) sa navrhuje potrestať až desaťročným väzením toho: „kto vyrobí alebo rozširuje nepravdivú informáciu, ktorá je spôsobilá vyvolať nebezpečenstvo vážneho znepokojenia časti obyvateľstva, alebo ovplyvniť obyvateľstvo pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu“.

V tejto súvislosti mi napadá niekoľko otázok:

  1. Kto určí kritéria pravdivosti akejkoľvek informácie. Univerzálna a naveky platná pravda (s výnimkou fyzikálnych a biologických zákonitostí) totiž neexistuje. A násilné presadzovanie akéhokoľvek názoru je v konečnom dôsledku diktatúra. Svätá inkvizícia, jakobínske inštitúcie, ministerstvá propagandy, či preverovacie alebo ideologické komisie sú iba dobre známe nástroje na presadzovanie „jedinej pravdy“ – rozumej teroru.  
  2. Ako určiť stupeň „vážnosti“ znepokojenia. Dobre vieme, že niektorí politici sú vážne znepokojení permanentne.
  3. Koľko percent obyvateľstva predstavuje „časť“, o ktorej návrh hovorí. Keď svoju kariéru v Júdsku začínal Ježiš Kristus, priamo ovplyvňoval dvanásť apoštolov a stovky učeníkov. Dnes sú kresťanov miliardy. A ako sa ukazuje ani Pilátovo rozhodnutie a následné radikálne riešenie šíreniu kresťanských ideí nezabránilo.  
  4. Ako možno vyslovením individuálneho názoru „ovplyvniť obyvateľstvo“? To totiž vôbec nie je jednoduché a v histórii to spravidla mávala na starosti rozsiahla mašinéria operujúca strachom (z pekla alebo z gulagov) a dôsledne „vychovávajúca“ občanov. K dispozícii mala korupciu, sankcie a reguláciu spoločenského uplatnenia, kariérneho rastu a životnej úrovne každého občana. Od feudálnych čias až po tábor mieru a pokroku ostali základné princípy rovnaké. História ukazuje, že najlepším spôsobom ako uchrániť obyvateľov pred takýmto „ovplyvňovaním“ je diskusia a dostatok argumentov. Dosiahnuť stopercentnú názorovú zhodu je nemožné, nedokázali to ani normalizační súdruhovia vo voľbách. Slobodný názor si za normálnych okolností každý vytvára sám na základe poznania všetkých aspektov skutočnosti a nie na základe selektovaných a schválených údajov a informácii. Ibaže by v návrhu pani Kolíkovej nešlo o slobodný názor.      

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284272x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie