Založ si blog

Klimatická konferencia a energetická chudoba

Nedávno ukončená klimatická konferencia v Glasgowe prijala z dôvodov záchrany našej planéty rad rezolúcií, plamenných výziev a odporúčaní, ktorých cieľom má byť stabilizácia globálnej teploty na Zemi. Ich dôsledná realizácia povedie na jednej strane k tomu, že v Európskej únii bude skoro štvrtine populácie hroziť „energetická chudoba“ (a bude odkázaná na dávky a podporu), na druhej strane sa fanatickým klimatickým bojovníkom (napr. učeníkom svätej Gréty) aj to máli.

Bez ohľadu na to, či ide o záchranu Zeme alebo nie, éra spaľovania fosílnych palív sa jednoducho končí. Hovoriť o dôvodoch takéhoto vývoja nie je cieľom tohto príspevku, no v každom prípade nielen vyspelé štáty musia na tento fakt urýchlene reagovať. Reagovať reálne (nie proklamáciami, zákazmi a plamennými výzvami) a hľadať riešenia, ktoré nie sú v rozpore so zdravým rozumom a s fyzikálnymi zákonmi. Podporovať projekty, ktoré musia byť technicky realizovateľné a aj ekonomicky únosné. A to všetko v reálnom čase – hneď a zaraz. Znamená to, že vedci (a neskôr snáď aj politici) urýchlene zavrhnú posvätnú predstavu o tom, že slnečný svit a vietor univerzálne dokážu zabezpečiť dostatok energie pre dopravu (pripomeňme adorovanú elektromobilitu), pre priemysel a aj pre domácnosti.

V minulosti sme vedeli (a snáď ešte vieme) spájať sily a prostriedky na riešenie iných – a možno aj menej dôležitých – problémov. Pripomeňme napríklad, že v roku 1961 sa v USA začal program Apollo (s rozpočtom v miliardách dolárov) a už v júli 1969 stál prvý človek na Mesiaci. Príkladov by sme určite našli viacero a bol by v tom čert, aby si ľudstvo neporadilo aj s hroziacim energetickým kolapsom, keď, ako hovorí klasik, kde je vôľa, tam je aj cesta. 

Jedinú možnosť, ako hroziaci energetický deficit v reálnom čase odvrátiť, predstavujú osvedčené a efektívne technológie. V tejto súvislosti sa celkom určite treba vážne zaoberať jadrovou energetikou (dnes zaznávanou predovšetkým z politických dôvodov!) a snažiť sa o skoré praktické využitie termonukleárnej reakcie. Urýchlene musíme tiež hľadať nové efektívne spôsoby, ako nahradiť fosílne energetické zdroje. Pôjde o výrazné nasadenie a o masívnu koncentráciu síl a prostriedkov. Keď sa Američania v šesťdesiatych rokoch minulého storočia dokázali za pár rokov dostať na Mesiac, snáď ľudstvo v 21. storočí dokáže v priebehu niekoľkých rokov uspokojivo pokrývať dopyt po energii. A nemá význam objavovať vlažnú vodu, či šúchanie ebonitových tyčí líščími chvostami, stačí razantne rozvíjať to, čo už niekoľko desiatok rokov poznáme a (nedostatočne) využívame.       

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pristál v Londýne, stretne sa aj s kráľom Karolom III.

08.02.2023 11:58

Ukrajinský prezident sa prihovorí aj k britskému parlamentu, stretne sa tiež s ukrajinskými vojakmi, ktorí sa cvičia v Británii.

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284277x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie