Založ si blog

Posledné vážne varovanie

Kauza Sputnik V vraj dokázala, že Igor Matovič na svoju premiérsku funkciu nedorástol. Domnievajú sa to jeho koaliční partneri (či skôr vládni oponenti?). V tomto tvrdení sú obsiahnuté dve skutočnosti: (1) kauza Sputnik V, (2) Matovič na svoju funkciu nedorástol.

V prípade prvej kauzy (?) treba brať do úvahy ďalšie dve hľadiská: (1) Na Slovensku by pacientom mali byť k dispozícii iba medikamenty schválené zodpovedajúcimi autoritami. (2) Ak horí dom, jeho majiteľ sa čerta stará o to, či hasiči náhodou nestriekajú vodu zo striekačky, ktorá nemá v poriadku technickú dokumentáciu, prípadne, že tá voda nie je pitná.

O dovoze protikovidovej vakcíny z Ruska a o jej použití na Slovensku možno dlho a intenzívne diskutovať, pričom je ľahko možné, že debaty čoskoro stratia zmysel, keďže žiadosť o registráciu Sputnika V je už na stole Európskej liekovej agentúry. Na celej záležitosti mi však oveľa viac prekáža papalášsky alibizmus – dovoz očkovacieho materiálu zrealizovalo Krajčího ministerstvo zdravotníctva pomocou lietadiel Naďovho ministerstva obrany a za výdatnej asistencie predsedu vlády Matoviča, no zodpovednosť za možné negatívne dôsledky vakcíny leží na pleciach „obvoďákov“, ktorí ju pacientom „pichnú“. A tu máme opäť dve možnosti: (1) Lekári „experimentálne liečivo“ využijú, pacientom ho „pichnú“ – a v prípade zdravotných dôsledkov, ktoré nemožno celkom vylúčiť, z problémov nevyjdú (nepochybujem, že na „buzeráciu“ máme zavedený efektívny sankčný mechanizmus). (2) Lekári sa budú dôsledne správať „lege artis“, vakcínu budú až do definitívneho stanoviska Európskej liekovej agentúry ignorovať – a premiér Matovič ich označí za „múdrosráčov“, pošle ich „kopať hroby“ a pod.      

To, že premiér na svoju funkciu nestačí, je, žiaľ, výrok pravdivý. Otázkou však ostáva, prečo koaliční oponenti (pardon – partneri) Igora Matoviča prišli na jeho (ne)schopnosť viesť vládu až po roku spoločného „úsilia“. A nechce sa mi veriť, že kauza Sputnik V je naozaj to neprekročiteľné maximum, ktoré „už ale naozaj“ a „už nikdy viac“ nebudú tolerovať. Byť napríklad v koži R. Sulíka našiel by som si na animozity niekoľko ďalších (a asi aj významnejších) dôvodov.

Obávam sa, že táto kauza sa skončí podobne ako čínsko-sovietske pohraničné podpichovanie na rieke Ussuri koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia. Po každom „konflikte“ na tejto pohraničnej rieke vydala sovietska vláda „posledné vážne varovanie“ a … život šiel ďalej.

Definícia bláznovstva, alebo bude to stačiť?

29.03.2021

Einsteinovi býva pripisovaný výrok : „Definícia bláznovstva je robiť stále to isté a pritom očakávať iný výsledok“. Neexistujú však žiadne dôkazy o tom, že by Einstein niečo podobné povedal. Podľa knihy The Ultimate Quotable Einstein (2010) sa citát, ktorý sa údajne objavil v polovici 80-tych rokov, zaraďuje medzi neautentické. Totožná formulácia býva [...]

Platí ešte koaličná zmluva?

16.03.2021

Málokto z nás čítal materiál, ktorý tvorí základ vládnutia existujúcej (?) koalície, materiál s názvom Koaličná zmluva politických strán a politických hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), Zmena zdola, Sme rodina, Sloboda a solidarita a Za ľudí. Nie je to celkom nezaujímavé čítanie. Vo štvrtom odseku preambuly sa [...]

Nie sme všetci naivní (sprostí)?

15.03.2021

Múdre hlavy sa nás na tlačových konferenciách v ostatných dňoch snažia presvedčiť, že vôbec ale vôbec nemajú v úmysle „rozbiť“ súčasnú vládnu koalíciu. Boj so zlodejmi, dôvera voličov, krajšia budúcnosť, dané predvolebné sľuby, koaličné záväzky a mnoho iných „ušľachtilých“ argumentov sú iba dekoratívnou oblohou faktu, že rok po voľbách nikto z [...]

Brhlík obyčajný / Vták / Vtáci /

Populácie vtáctva na Slovensku klesajú, niektorým druhom hrozí vyhynutie

11.04.2021 20:09

V krajine žije niekoľko desiatok druhov, ktorých počet je nižší, ako 50 párov, pri niektorých druhoch by sa dal počet párov spočítať na prstoch jednej alebo dvoch rúk.

Veľká Lodina

V obci Veľká Lodina bolo nájdené telo ženy bez známok života

11.04.2021 19:26

Polícia na mieste vykonáva prvotné úkony, dokumentuje udalosť.

ČR koronavírus očkovacie centrum skúška

Česi dali bodku za núdzovým stavom

11.04.2021 18:24

Po dvesto päťdesiatich dňoch sa v Česku končí núdzový stav. Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa po novom budú riadiť pandemickým zákonom.

Mjanmarsko / Protesty / Tri prsty /

Násilie, represie i delostrelecká munícia proti civilom. Vojenský puč v Mjanmarsku má už 700 obetí

11.04.2021 17:57

Od prevratu z 1. februára bolo v krajine zadržaných, obvinených alebo odsúdených 3 012 osôb. Vlna protestov však v krajine neutícha.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 127189x
Priemerná čítanosť článkov: 1791x

Autor blogu

Kategórie