Založ si blog

Pomocná otázka

Hitom médií v ostatných dňoch je „núdzový stav“ a jeho predĺženie. Hovoriace hlavy v médiách sa zhodli, že núdzový stav je predovšetkým o obmedzeniach, ktoré bude národ dodržiavať. A nie preto, že to niekto rozkázal, nie preto, že nad ľuďmi stojí dráb s bičom v ruke, ale preto, že všetci budú o užitočnosti opatrení presvedčení. Presviedčať však môže iba niekto, kto na to má, a preto by som rád pripomenul:

  1. V prípade núdzového stavu ide o mimoriadnu situáciu, počas ktorej sa všetci musíme zmieriť s tým, že život sa riadi inými pravidlami ako obyčajne. K tomu, prirodzene, patrí kontrola a aj represie. Jedno aj druhé však musí mať reálne rámce. Nanič je zákon, ktorý sa nedodržiava a nanič je sankcia, ktorá je nevymožiteľná alebo likvidačná. Určite si mnohí z nás spomenú, ako svojim deťom za trest na iks dní zakazovali televíziu či počítač – a milé dietka už o hodinu sedeli pred obrazovkou. A takmer tisícsedemsto eur predstavuje pre väčšinu Slovákov sumu, akú často nevídajú, nie že ju len tak zaplatia za chýbajúce rúško.
  2. Doterajšie, takmer rok trvajúce, verzie, varianty a opatrenia „núdzového stavu“ už zbedačili a podráždili značnú časť národa, takže každá novinka musí byť veľmi dôkladne premyslená – niet miesta na žiadne nové „atómové bomby“.
  3. Kým „pomsta bude sladká“ a pokiaľ opoziční poslanci budú „smieť“ s požehnaním koalície v parlamente iba sedieť, šúchať nohami a čakať, kedy „príde NAKA“, dovtedy ťažko možno od nich (a predovšetkým od ich voličov a sympatizantov) čakať podporu.
  4. Vládne zámery (predovšetkým tie nepopulárne) by mali verejnosti predstavovať skutočné osobnosti a hodnoverné autority. Ťažko uveriť spolku, v ktorom „v nerozbornej jednote“ sedia odhalení plagiátori, svojim šéfom viackrát zhadzovaný a kritizovaný „masový vrah“, tvrdohlavá pyšná princezná a bohviekto ešte. Vláda (a predovšetkým jej predseda) si za rok svojho účinkovania získali také renomé, že aj keby hovorili ako svätý Ján Zlatoústy, uveria im už iba svedkovia Igorovi.
  5. Niekoľkodňové „konzultácie“ pána premiéra s odborníkmi tiež asi žiadny zvrat neprinesú. Kým odborníci aspoň na stodesať percent neschvália nápady šéfa exekutívy (a to aj tie, o ktorých ešte ani sám nemá potuchy) budú preňho stále iba kuvikmi, sabotérmi a „múdrosráčmi“. Igor sa ťažko zmení. 

Takže, ako hovorí nadporučík Troník v Čiernych barónoch – „pomocná otázka“: Je v silách aktuálnej vládnej garnitúry zjednotiť národ tak, aby sme kovidovú pandémiu prežili bez tisícov ďalších zbytočných mŕtvych? Navyše v situácii, keď vakcinácia viazne a keď sa začínajú ozývať hlasy odborníkov, že proti novým mutáciám koronavírusu vlastne ani nemusí byť účinná.         

Definícia bláznovstva, alebo bude to stačiť?

29.03.2021

Einsteinovi býva pripisovaný výrok : „Definícia bláznovstva je robiť stále to isté a pritom očakávať iný výsledok“. Neexistujú však žiadne dôkazy o tom, že by Einstein niečo podobné povedal. Podľa knihy The Ultimate Quotable Einstein (2010) sa citát, ktorý sa údajne objavil v polovici 80-tych rokov, zaraďuje medzi neautentické. Totožná formulácia býva [...]

Platí ešte koaličná zmluva?

16.03.2021

Málokto z nás čítal materiál, ktorý tvorí základ vládnutia existujúcej (?) koalície, materiál s názvom Koaličná zmluva politických strán a politických hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), Zmena zdola, Sme rodina, Sloboda a solidarita a Za ľudí. Nie je to celkom nezaujímavé čítanie. Vo štvrtom odseku preambuly sa [...]

Nie sme všetci naivní (sprostí)?

15.03.2021

Múdre hlavy sa nás na tlačových konferenciách v ostatných dňoch snažia presvedčiť, že vôbec ale vôbec nemajú v úmysle „rozbiť“ súčasnú vládnu koalíciu. Boj so zlodejmi, dôvera voličov, krajšia budúcnosť, dané predvolebné sľuby, koaličné záväzky a mnoho iných „ušľachtilých“ argumentov sú iba dekoratívnou oblohou faktu, že rok po voľbách nikto z [...]

Tomáš Petříček

Český minister zahraničia Petříček končí vo funkcii, nahradiť ho má Zaorálek

11.04.2021 22:46

Odchod Petříčka z vlády žiadal v uplynulých týždňoch aj český prezident Miloš Zeman.

Brhlík obyčajný / Vták / Vtáci /

Populácie vtáctva na Slovensku klesajú, niektorým druhom hrozí vyhynutie

11.04.2021 20:09

V krajine žije niekoľko desiatok druhov, ktorých počet je nižší, ako 50 párov, pri niektorých druhoch by sa dal počet párov spočítať na prstoch jednej alebo dvoch rúk.

Veľká Lodina

V obci Veľká Lodina bolo nájdené telo ženy bez známok života

11.04.2021 19:26

Polícia na mieste vykonáva prvotné úkony, dokumentuje udalosť.

ČR koronavírus očkovacie centrum skúška

Česi dali bodku za núdzovým stavom

11.04.2021 18:24

Po dvesto päťdesiatich dňoch sa v Česku končí núdzový stav. Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa po novom budú riadiť pandemickým zákonom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 127216x
Priemerná čítanosť článkov: 1792x

Autor blogu

Kategórie