Založ si blog

Kádrové rezervy

Napriek pred voľbami sľubovanému odpolitizovaniu štátnej správy podriadilo vládnuce hnutie (strana?) prednostov okresných úradov ministrovi vnútra. Vraj sú jeho predĺženou rukou, takže čo?  Dosadili si svojich. Predseda strany a vlády Matovič sa dušoval, že toto už je naozaj, naozaj naposledy, ďalšia politizácia štátnej správy už určite nebude, ostatní zamestnanci okresných úradov sa budú vyberať podľa odbornosti. A zrazu – bác!  Poslanci OĽaNO Lukáš Kysela, Peter Kremský a Jana Majorová Garstková predložili návrh zákona, podľa ktorého by aj menovanie a odvolanie vedúcich odborov malo byť v kompetencii ministra vnútra, prípadne hociktorého iného šéfa rezortu. Príslušný návrh by mohli podať aj predsedovia ústredných orgánov štátnej správy. Dôvod? Vedúci odborov okresných úradov by sa mali stotožňovať so smerovaním a s cieľmi vlády. Stačí doplniť, že vedúci odborov by sa mali stotožňovať so smerovaním a s cieľmi strany a vlády, a netreba vymýšľať nič nové. Stačí oprášiť boľševickú „politiku práce s kádrami“ a hotovo. Z kovaných a preverených sa opäť vytvoria „kádrové rezervy“ a informácie o každom z nás sa opäť budú viesť v tzv. kádrovej evidencii, ktorej účelom bude „poskytovanie dokonalých informácií na rozhodovanie o kádroch“.

Pripomeňme, že „kádrovou rezervou“ bol súdruh, vyberaný a systematicky pripravovaný na určitú riadiacu funkciu. Hlavným zmyslom tvorby kádrových rezerv bolo vyhľadávať politicky spoľahlivých a odborne schopných pracovníkov pre potreby obmeny funkcionárov. Išlo o proces výberu a výchovy kádrov vychádzajúci zo súčasného stavu a perspektívnych úloh strany a spoločnosti. Nikoho neprekvapí, že „vyvolení“ sa vyberali predovšetkým na základe politického hodnotenia.

Predkladatelia spomenutého zákona (momentálne stiahnutého z obehu) by určite nemali problém s existenciou systému kádrových rezerv. Problém je v inom. Vládnuce hnutie (strana?) nedokáže ani zďaleka obsadiť funkcie, na ktoré by si takéto rezervy mala (mohla) vytvárať. Množina potenciálnych kandidátov, ak vylúčime ficovcov, smerákov, hlasistov, dzurindovcov, mečiarovcov, eseneskárov, mostárov, sieťkárov, komunistov, kádehákov, liberálov…, sa značne scvrkáva. A štyria členovia na to určite nebudú stačiť.    

Pomocná otázka

25.02.2021

Hitom médií v ostatných dňoch je „núdzový stav“ a jeho predĺženie. Hovoriace hlavy v médiách sa zhodli, že núdzový stav je predovšetkým o obmedzeniach, ktoré bude národ dodržiavať. A nie preto, že to niekto rozkázal, nie preto, že nad ľuďmi stojí dráb s bičom v ruke, ale preto, že všetci budú o užitočnosti opatrení presvedčení. Presviedčať však [...]

Kto ešte nebol ministrom zdravotníctva, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu

24.02.2021

Ionesco a ďalší autori absurdných drám by mali zo správania sa našich vládnych predstaviteľov celkom určite radosť. Obyčajní ľudia (a nielen tí Matovičovi) pri pohľade na nich však dosť často iba bezradne „čumia“. Po dnešku (streda) môžeme iba tipovať: (1) či sa strane SaS zachcelo ďalšieho ministerstva, (2) či sa jej predseda naozaj už nemôže pozerať [...]

Dve prípadové štúdie

23.02.2021

V poslednom čase sa čoraz častejšie musí pýtať, kde to vlastne žijem. Správanie sa, vystúpenia a verejné prezentácie našich „najvyšších“ začínajú vo mne budiť pochybnosti, či to, čoho som svedkom, je ešte realita alebo už len moja vlastná bludná predstava. Netrápi ma to, že ľudia „v postavení“ by mali rešpektovať isté normy slušnosti, že by sa mali [...]

Jozef Brhel

Jozef Brhel zostáva vo väzbe, rozhodol Najvyšší súd

01.03.2021 16:20

Najvyšší súd sa stotožnil s rozhodnutím Špecializovaného trestného súdu z 5. februára, ktorý obvinenému konštatoval dôvody útekovej a kolúznej väzby.

Mária Kolíková

Pripomienku ku Kolíkovej súdnej mape podpísalo vyše 800 sudcov a zamestnancov súdov

01.03.2021 16:08

V prípade hromadnej pripomienky podpísanej minimálne 500 podporovateľmi je ministerka spravodlivosti povinná pristúpiť k rozporovému konaniu, pokiaľ pripomienkam nevyhovie.

Zuzana Čaputová

Slovensko má vďaka EÚ podľa Čaputovej lepšiu šancu zabezpečiť si vakcíny proti covidu

01.03.2021 15:58

Podľa slovenskej hlavy štátu sa však rokovania o nákupe vakcín mohli začať o niečo skôr a mohli sa prípadne zaoberať aj otázkou výrobných kapacít.

Univerzita Komenského

Univerzita Komenského vstupuje do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl

01.03.2021 15:37

Politizáciu univerzita vníma nielen cez predstavený návrh novely vysokoškolského zákona z dielne Ministerstva školstva, ale aj finančnou politikou ministerstva voči verejným vysokým školám.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 108478x
Priemerná čítanosť článkov: 1778x

Autor blogu

Kategórie