Založ si blog

Ako by sme volili

V médiách (a nielen v tých pochybných) často čítame (vidíme, počúvame) o zadubenosti premiéra, o duševnej menejcennosti „idiota“ vicepremiéra, o nekompetentnosti ministra zdravotníctva, ministrov vojny, školstva, práce, ministerky spravodlivosti, o neschopnosti podpredsedníčky vlády, ministra… Až to vyzerá, že nemáme vládu a parlament, ale že nás riadi banda „tupcov“ a „diletantov“. Nečudujme sa však priveľmi, veď hlasovanie viac ako štvrtiny voličstva bolo intuitívne a značne ho motivovali všakovaké cirkusantské kúsky (napr. kade–tade polepené lístočky o majetku Slovenskej republiky). Vlastne si nič iné ani nezaslúžime.

Vyhovárať sa na voliča je však dosť nespravodlivé a zjednodušujúce. Predstavme si – čisto teoreticky – že by sa zajtra na Slovensku konali parlamentné voľby. Aký by asi bol ich výsledok? Z politickej mapy by sa celkom iste vytratili Remišovej (Kiskovi) „Žaludi“, problémy by pravdepodobne mala aj svojská „Rodina“ Borisa Kollára. V prípade lídra vládnej koalície a jeho „obyčajného“ spolku sa s veľkou pravdepodobnosťou potvrdí známe „svetská sláva – poľná tráva“ a voliči tak, ako sa nechali okúzliť psími kúskami opozičného poslanca Matoviča, opovrhnutím ocenia excesy súčasného testovaním posadnutého premiéra. „Saskári“ si nechávajú liať na hlavu vedrá špiny (ak nie niečoho smradľavejšieho) a veria, že „samo“ sa vyplní to, čo im naznačujú prieskumy verejnej mienky a že trpezlivosť naozaj „ruže prináša“. No naše hypotetické voľby by aj tak nevyhrali.

Barometer voličských preferencií naznačuje, že k moci smerujú „mafia“ a „zlodeji“, ktorých sme koncom minuloročného februára údajne mali navždy poslať na smetisko dejín (a do basy).  Ficovi I. a Ficovi II. (Pellemu) úplne stačí ničnerobenie a len vďaka „schopnostiam“ aktuálnych mocipánov im percentá utešene rastú. Ako im poradil pán predseda vlády, „pod stolom ticho šúchajú nohami“, no paradoxne im akútne nehrozí, že si po nich príde sľubovaná NAKA, to skôr prídu ceremoniári s červeným kobercom a s kľúčmi od Úradu vlády.

Nezabúdajme však, že s „pontifikátom“ Igora Matoviča sa spája aj bezprecedentne najkomplikovanejšie obdobie súdobých slovenských dejín. Kovidová „hnusoba“ síce nie je dielom súčasnej vládnej koalície, no významne preveruje jej (ne)schopnosti. Tisícky mŕtvych, ktorých si premiér a vicepremiér prehadzujú ako horúci zemiak, sekera v rozpočte, skrachovaní živnostníci, zdravotníctvo, ktoré nelieči a ktoré treba chrániť pred pacientmi, množstvo ľudí bez práce, hlúpnuca mladá generácia, ohrozená ekonomika, obmedzenia, výnimky, papalášstvo, testovanie, očkovanie – témy, s ktorými sa musí vyrovnávať. Pre mnohých nie veľmi presvedčivo.

S postupujúcim časom a priamo úmerne s rastúcim počtom komplikácii a nezvládnutých problémov vzrastá aj napätie v spoločnosti. Ľuďom, ktorí sa ocitli alebo sa čoskoro ocitnú na dne a ktorí majú pocit, že sa nich každý vykašľal, aj Pelle a aj Fico môžu pripadať málo dôrazní. A nechcem potom odhadovať víťaza nielen hypotetických volieb.

Kde sú však politickí reprezentanti tých samostatných, ktorí pochopili, že štát nemá byť všemocným a vševediacim tútorom, ktorý občanom (takmer) všetko zoberie a následne „spravodlivo“ rozdelí, reprezentanti tých zodpovedných, ktorí sú si vedomí toho, že za svoje životy a za životy svojich blízkych nesú zodpovednosť predovšetkým oni sami, reprezentanti tých pracovitých, ktorí vedia, že zárukou úspechu je poctivá práca, a ktorí neveria, že existujú akési tajné recepty a tajomné (európske?) zdroje na zabezpečenie „všeobecného“ blahobytu.

Bolo by dobré, keby sa objavili, pretože momentálne je výber značne zúžený. 

Kto podporuje Smer II?

18.01.2021

Mnohí si už ani nespomenú na časy, kedy sme pri pozeraní televízie mali tri oficiálne možnosti: (1) hľadieť na vypnutú obrazovku, (2) sledovať prvý alebo (3) druhý program cenzurovaného celoštátneho vysielania. A keďže neuvedomelí obrázkov chtiví občania uprednostňovali pred angažovanými zlátaninami často čokoľvek iné na druhom programe, „kľúčové“ [...]

Stála konferencia inštitútu Igora Matoviča

17.01.2021

Tieto riadky píšem v nedeľu popoludní a kvitujem, že takmer celý uplynulý týždeň sa vláda SR intenzívne venovala problematike národného zdravia, predovšetkým otázke testovania v súvislosti s kovidovou pandémiou. Vláda zasadala v pondelok (testovaniu sa, tuším, nevenovala), v utorok – pauza, v stredu áno, vo štvrtok nie – to pán premiér plánované stretnutie [...]

Zvíťazí kovid?

15.01.2021

Fixná idea o celoplošnom testovaní už dlhší čas rozdeľuje Slovensko. Mnohí (nielen preťažené nemocnice) sa s ňou však jednoducho nemôžu stotožniť. A to aj napriek tomu, že riskujú hysterickú reakciu Igora Matoviča, nevôľu ministra zdravia (podľa volebného programu OĽaNO sa takto má premenovať ministerstvo zdravotníctva), či hnev ministra obrany, [...]

čína baňa baníci

Záchranári zostávajú v telefonickom kontakte s pracovníkmi uväznenými v bani

19.01.2021 14:50

Najmenej dvanásti z 22 baníkov v podzemí stále žijú a sú v relatívne dobrom zdravotnom stave.

Robert Fico, Smer,

Smer chce iniciovať mimoriadnu schôdzu o vyhlásení referenda

19.01.2021 14:35, aktualizované: 15:57

Potrebných 30 podpisov podľa Fica nebude problém vyzbierať.

Záchranár Viliam Dobiáš

Záchranár Dobiáš: Pacienti majú strach z plných nemocníc

19.01.2021 14:00

Ako plné nemocnice a zlá epidemiologická situácia zmenili službu sanitkám podľa skúseného záchranára Viliama Dobiáša.

tiger pytliak polícia

Slovák ulovil v Afrike tigra, hrozí mu päťročné väzenie

19.01.2021 13:58

Tigra používal na propagáciu podnikateľskej činnosti v súvislosti so sprostredkovaním poľovačiek.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 75980x
Priemerná čítanosť článkov: 1652x

Autor blogu

Kategórie