Založ si blog

Banda štyroch

V roku 1976, kedy zomrel „veľký“ Mao, sa v najľudnatejšej krajine sveta začali diať veci. Maova vdova – pôvodným povolaním herečka – za pomoci ďalších troch „súdruhov“ chcela na seba strhnúť vedenie strany a štátu. Operovala pri tom listom, v ktorom jej mal nebohý manžel potvrdiť, že si ju vyvolil za novú vodkyňu a že ju poveril úspešne zavŕšiť revolúciu.

Mao zomrel 9. septembra a už 6. októbra, keď sa mocichtivá vdova začala na politbyre dožadovať svojho nástupníctva, prepukol konflikt. „Bandu štyroch“ zatkli priamo na porade a obvinili ju z ultraľavičiarstva a zo snahy uchopiť moc. V súdnom procese, ktorý sa konal v roku 1981, boli vdova a jeden zo sprisahancov odsúdení na trest smrti (rozsudok bol neskôr zmenený na doživotie), ďalší dvaja „banditi“ vyfasovali po dvadsať rokov.

Spomínaný boj o moc bol vyvrcholením „kultúrnej revolúcie“ (1966 až 1976, obdobie najväčšieho teroru do roku 1969), ktorej hlavnou úlohou bolo definitívne „vymetenie kapitalizmu“ v Komunistickej strane Číny. Jej výsledky: 4,2 milióna ľudí bolo zatknutých a vyšetrovaných, 1,7 milióna ľudí zomrelo neprirodzenou smrťou, 135 000 ľudí bolo označených za kontrarevolucionárov a popravených, 237 000 ľudí bolo zabitých, 7,03 milióna ľudí bolo zranených alebo zmrzačených pri ozbrojených útokoch a 71 200 rodín bolo rozdelených. Štatistiky zostavené zo zdrojov na úrovni krajov uvádzajú, že v priebehu revolúcie zomrelo 7,73 milióna ľudí neprirodzenou smrťou.

„Banda štyroch“ hrala počas kultúrnej revolúcie významnú úlohu (predovšetkým v Šanghaji), aj keď historici sa nevedia dohodnúť nakoľko jej členovia boli iba vykonávateľmi vôle Mao-Ce-Tunga a nakoľko šlo o ich vlastnú iniciatívu. Maova vdova sa ako bývalá herečka napríklad významne podieľala na „revolučnej“ premene čínskej kultúry (predovšetkým opery a divadla).

Poučenie? Bandy štyroch môžu byť pre krajinu a pre občanov nebezpečné!

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284215x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie