Založ si blog

História – zdroj poučenia

Z histórie:

23. marca 1933 prijal nemecký Ríšsky snem tzv. zmocňovací zákon (nemecky Ermächtigungsgesetz, úplný názov Gesetz zur Behebung der Not von Volk und Reich – Zákon na nápravu núdze občanov a národa), ktorý v ten istý deň podpísal aj vtedajší prezident Hindenburg. Vyhlásený bol o deň neskôr a umožňoval vláde prijímať zákony bez ich schválenia parlamentom.  Zákon mal platiť štyri roky, v skutočnosti to bolo až do konca Druhej svetovej vojny.

Slovenská súčasnosť:

V pondelok za dramatických okolností prijala NR SR novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu a v ten istý deň ho podpísala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Opakované predĺženie núdzového stavu bude po novom vyhlasovať vláda a „ústavnou poistkou“ v rámci deľby moci bude to, že parlament môže rozhodnutie vlády následne odobriť (najneskôr 20 dní odo dňa účinnosti predĺženia núdzového stavu). Novela zavádza ďalšie obmedzenia a povinnosti pre núdzový stav, nanovo upravuje obmedzenia nedotknuteľnosti osoby, jej súkromia a obmedzenia slobody pohybu a pobytu. Rozširuje možnosti uložiť pracovnú povinnosť, či vyhlásiť núdzový stav aj na celom území SR.

Poučenie:

Koronavírusová „hnusoba“ nie je žiadnou novinkou, ktorá sa na Slovensku zjavila náhle v posledných dňoch. A fakt, že naša súčasná vláda nemá predstavu o krízovom manažmente či aspoň o koncepčnej práci, nesmie byť dôvodom na to, aby zneužívala svoju „ústavnú“ väčšinu v parlamente a aby postupnou „salámovou“ metódou okresávala demokraciu u nás. Nemci v roku 1945 určite trpko ľutovali prijatie zákona z roku 1933, na základe ktorého sa z predsedu vlády Hitlera stal Führer.   

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284224x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie