Voda bude vrieť pri osemdesiatich stupňoch

13. septembra 2022, inza, Nezaradené

Tí, ktorí si na to ešte pamätajú, celkom iste vedia, že súdruhovia vo vtedajšom socialistickom Československu prijali ako jedno zo „súboru opatrení na úsporu palív a elektrickej energie“ aj zavedenie tzv. letného času (mimochodom – vládnuci „nesúdruhovia“ v EÚ ho dodnes nezrušili). 

V krajinách „zahnívajúceho“ kapitalizmu zaviedli zasa v čase ropnej krízy v sedemdesiatych rokoch minulého storočia ako opatrenie na úsporu pohonných hmôt jazdenie automobilov podľa poznávacích značiek. V nepárne dni (pondelok, streda, piatok) smeli jazdiť iba vozidlá, ktorých poznávacia značka (dnes by sme povedali EČV) sa končila nepárnou číslicou, v párne dni (utorok, štvrtok, sobota) vozidlá s párnou koncovkou, už si nepamätám, ako to bolo v nedeľu, vtedy snáď mohli jazdiť všetci. Keďže vtedy sme boli so Sovietskym zväzom, v ktorom boli aj Rusko a aj Ukrajina, nerozluční bratia, nafty a benzínu sme mali habadej a opatrenia v „imperialistickej“ cudzine nám boli na smiech.

Opäť máme v Európe (v celej, nielen v jej „zahnívajúcej“ časti) energetickú krízu a únijní mocipáni sa nás vehementne snažia presvedčiť, že sa začala presne 24. februára tohto roku. Zabudli asi na dlhodobú politiku „zeleného údelu“, pomocou ktorej v rozpore so „zdravým sedliackym rozumom“ a aj s elementárnymi fyzikálnymi princípmi zdevastovali, okrem iného, aj európsky trh s energiami. „Nazeleno“ sa totiž v Nemecku už niekoľko rokov podstatná časť elektrickej energie vyrába spaľovaním plynu – lebo jadro je fuj a neekologické a ruský plyn je dostatočne „green“. Celá Európa bude v dôsledku toho za elektrickú energiu platiť možno desať-, dvadsaťnásobok toho čo vlani, pretože ceny elektriny na európskej energetickej burze sa odvodzujú od ceny najdrahšie vyrábanej energie.

Sankcie zo strany EÚ, ktoré majú Putina potrestať za vojnu na Ukrajine, vedú k tomu, že Rusi namiesto toho, aby kompromitovali európskych lídrov prijímaním peňazí na financovanie vojny, radšej do Európy obmedzujú dodávky plynu, prípadne ich aj zastavia. Plynu z iných zdrojov možno bude v únii dosť, no jeho ceny celkom iste priveľmi klesať nebudú a vďaka spomenutému burzovému systému ostanú vysoké aj ceny elektriny.

Rozpaky súčasných európskych lídrov veľmi dobre môžeme pozorovať pri hľadaní tzv. spoločných „európskych“ východísk z energetickej krízy. Keďže je v rozpore s prírodnými zákonmi súčasne napĺňať princípy „green dealu“, sankčne obmedzovať dodávky plynu z Ruska a mať aj dostatok energie, vybrať si veru nebude jednoduché.

Koncom šesťdesiatych rokov bol natočený český film „Prípad pre začínajúceho kata“. V ňom vedci zistili, že najviac chrípky sa vyskytuje v novembri. Politici, aby eliminovali chrípkové epidémie, následne v kalendári zrušili november. Koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia s cieľom „pridať“ pracujúcim hodinu svetla na práce v záhradke súdruhovia zaviedli letný čas. Dnešní európski lídri by v podobnom duchu napríklad mohli nariadiť, že voda musí vrieť, povedzme, pri osemdesiatich stupňoch Celzia.

Okrem vysokých nadmorských výšok je to za normálnych okolností v rozpore s elementárnou fyzikou, no aké úspory sa budú dať vyčísliť!