Futbal a kapusta

27. júla 2022, inza, Nezaradené

Ako nám v stredu ráno oznámil policajný hovorca Michal Szeiff, bratislavská polícia pripravuje v súvislosti s dnešným futbalovým zápasom medzi Slovanom Bratislava a Ferencvárosom Budapešť bezpečnostné opatrenia. Cieľom má byť ochrana života, zdravia a majetku občanov, zabezpečenie verejného poriadku, ako aj bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky na území Bratislavy. Polícia totiž zápas považuje za rizikový a predpokladá vznik bezpečnostných rizík na štadióne a aj mimo neho. Možné je aj narušenie verejného poriadku a vznik komplikácií v premávke.

Nie je to tak dávno, čo sme v súvislosti s kovidom museli „strpieť“ celý rad oprávnených a aj menej oprávnených výmyslov a opatrení. Prevencia sa stala kľúčovým zaklínadlom a na dlhý čas sa prakticky „zakázal“ kontakt medzi ľuďmi. A ak aj bol povolený, tak jedine s rúškami či respirátormi, pomaly aj doma v spálni. A čokoľvek „rizikové“ bolo zakázané, aj cesty z okresu do okresu – a polícia na to dohliadala. Pri kovide sme z dôvodu preventívnej eliminácie rizika boli schopní zakázať omše, či návštevy príbuzných v nemocniciach, no zabrániť z rovnakého dôvodu nájazdu rizikového davu asi nedokážeme.

Neviem koľko Bratislavčanov sa zaujíma o futbal, koľkých zaujíma zápas Slovanu s Ferencvárosom a koľkí skutočne na zápas aj prídu. Určite to bude zlomok obyvateľov hlavného mesta, no „preventívne“ opatrenia zažijeme viac-menej všetci. Nehľadiac na to, že rozsiahle policajné manévre tiež čosi stoja a vo vstupnom to zohľadnené určite nie je. 

Teoreticky si predstavme opatrenia v prípade iného rizika. Predchádzať mu bude mediálne vyhlásenie napríklad o tom, ako bratislavská polícia pripravuje bezpečnostné opatrenia v súvislosti s predajom kyslej kapusty na Miletičke. A cieľom takisto bude ochrana života, zdravia a majetku občanov, zabezpečenie verejného poriadku, ako aj bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky na území Bratislavy. Polícia bude očakávať bezpečnostné riziká na trhovisku a aj mimo neho a možné bude aj narušenie verejného poriadku a vznik komplikácií v premávke. Ide, samozrejme, o fikciu – a kovidové skúsenosti to potvrdzujú, pretože „bezpečnostne rizikové“ tetky zo Záhoria by sa cez policajné zátarasy nedostali ani len do Malaciek.