Pred pár rokmi sme na Slovensku mali prezidentského kandidáta a neskôr aj nádejného víťaza parlamentných volieb, ktorý sa ale politikom necítil, chcel byť gazdom. Mnohým to pripadalo čudné a „gazda“ a aj strana, ktorú reprezentoval, nakoniec veľmi úspešní neboli. Pozrime sa však na to, či jeho „gazdovská“ predstava bola úplne nelogická.
Skutočný gazda (roľník) si môže „užívať“ plody svojej práce iba v prípade, že najprv pooral, neskôr pohnojil, zasial a, ak všetko vyjde, nakoniec môže žať. „Politik“ nedbá žať hneď na začiatku svojej kariéry (hrubo ťažiť z funkcie), veľa toho vďaka svojim (ne)schopnostiam, (ne)vzdelaniu a (pseudo)intelektu poorie a pohnojí, ako výsledok svojich aktivít zaseje spory a rozkol a navyše samoľúbo verí, že nad neho niet.
Pri pohľade na súčasný slovenský parlament a vládu zisťujeme, že nás nevedú žiadni „gazdovia“, ale „politici“, ktorí si navyše myslia, že pamäť Slovákov sa každý večer pri televíznom spravodajstve zresetuje. Z veľkoplošných panelov nám Matovič zvestuje, že pre každé dieťa vybojoval dvesto eur mesačne (kto ich už dostal?), Kollár nám tlačí do hlavy, že nájomné byty sú už skutočnosťou (kto v nich býva?) a všetci vládnuci papaláši nám unisono predstavujú zdedenú „prázdnu špajzu“, v ktorej však bolo dosť peňazí na viacnásobné kovidové testovacie šialenstvo, na očkovaciu lotériu a na očkovaciu prémiu a na mnohé iné balíky a balíčky, z ktorých neraz profitovali bezmenné firmy s dobrými kontaktmi.
Celkom jasné nie je ani to, kto je za to všetko zodpovedný. Premiér tvrdí, že on vlastne nič neriadi, iba poslušne vykonáva, čo mu nadiktuje akási „koaličná“ rada – orgán, o ktorom sa v ústave a ani v zákonoch nič nedočítame. Vedľa prezidentky sa na oficiálnych fotografiách ako reprezentant Slovenska pretŕča akýsi „prvý“ občan, ktorý je v tomto postavení iba na základe osobných sympatií hlavy štátu, a o jeho vplyve na verejné záležitosti možno iba špekulovať.
Výsledok? Ceny rastú, inflácia ničí úspory, v štrajkovej pohotovosti sú učitelia, zdravotníci a odborári, nespokojní sú poľnohospodári, potravinári a aj dôchodcovia, média hovoria o vojne policajtov, mladí ľudia húfne utekajú do zahraničia… Odhliadnuc od domácich politických sporov za našimi východnými hranicami sa bojuje, sucho ničí úrodu a v jeho dôsledku klesajú zásoby podzemnej vody, nedostatok plynu a elektriny hrozí krutou zimou, inflácia plieni úspory…
Nebolo by už načase, aby politikov na Slovensku nahradili gazdovia?