Založ si blog

Poslanci a „prebehlíci“

V utorkovej Téme dňa (TA3, 20. 4. 2021) bol hosťom Petra Bielika aj poslanec NR SR a primátor Hlohovca Miroslav Kollár. Nepamätám si, čo všetko pán poslanec–primátor porozprával, zaujal ma však jeden jeho výrok: „Vstupoval som do strany Andreja Kisku, vystupoval som zo strany Veroniky Remišovej, čo nie je tá istá strana.“ Naozaj? V tejto vete je však mimovoľne ukrytý „pôvab“ súčasného vládnutia a pán Kollár nevdojak prezradil niekoľko vecí z jeho zákulisia: (1) programové zameranie politických strán sa neriadi žiadnymi ideami, ale určujú ho osobné priority a osobnostný profil ich vodcov (otcov-zakladateľov), (2) členstvo v týchto stranách sa nevyberá podľa programových priorít, ale mení sa podľa aktuálnej miery „sympatickosti“ ktoréhokoľvek z lídrov.

Výsledkom toho, že Juraj Hipš (predseda strany Spolu – pred ním Miroslav Beblavý) je poslancovi Kollárovi sympatickejší v porovnaní s Veronikou Remišovou (predsedníčka strany Za ľudí – pred ňou Andrej Kiska), máme v NR SR zrazu zastúpenú ďalšiu stranu, ktorá sa vo voľbách v roku 2020 do parlamentu vlastne nedostala. Nie je to však nič výnimočné, v parlamente rok po voľbách už sedí celý rad „nezaradených“ poslancov, t. j. poslancov, ktorých presvedčili „programové“ priority inej strany a nie tej, za ktorú kandidovali, prípadne u nich prevážili „sympatie“ k inému lídrovi. Postihlo to napr. Smer či Kotlebovcov. Pritom poslancami NR SR sa môžu stať iba ľudia uvedení na kandidátskej listine jednej konkrétnej politickej strany, ktorá navyše musí získať dostatočnú voličskú podporu. Logicky z toho vyplýva, že v parlamente by mali byť zastúpené iba zvolené strany, a nové majú šancu iba na základe budúceho volebného úspechu.    

Ak súčasná koalícia vydrží pokope celé štyri roky, tak na začiatku roku 2024 „prebehlíkov“ v parlamente bude celkom iste oveľa viac. Načo vlastne tie stranícke kandidátske listiny sú, nestačil by jednoduchý menný zoznam záujemcov o poslanecký mandát?        

Pod lampou býva tma?

07.05.2021

Pracovno-gastronomický prešľap trojice priveľmi zamestnaných politikov je už dostatočne známy, takže podrobnosťami nebudem unavovať. Treba však pripomenúť, že od začiatku mája sa ľudia na Slovensku môžu po uliciach slobodne pohybovať do 21. hodiny, predtým to bolo o hodinu menej. Podľa ktorejsi z televíznych hovoriacich hláv cieľom takéhoto obmedzenia je snaha [...]

Nápady ministra financií

07.05.2021

Druhý alebo tretí deň sa médiá predbiehajú v uverejňovaní názorov na daňovo-odvodový nápad ministra financií Igora Matoviča. A buďme úprimní, opäť ide o naháňanie Colombovej ženy, pretože to, čo pán bývalý premiér verejnosti stručne predstavil, nemá charakter prediskutovaného komplexného a konzistentného návrhu, ktorý by mal niekoľko rokov [...]

Definícia bláznovstva, alebo bude to stačiť?

29.03.2021

Einsteinovi býva pripisovaný výrok : „Definícia bláznovstva je robiť stále to isté a pritom očakávať iný výsledok“. Neexistujú však žiadne dôkazy o tom, že by Einstein niečo podobné povedal. Podľa knihy The Ultimate Quotable Einstein (2010) sa citát, ktorý sa údajne objavil v polovici 80-tych rokov, zaraďuje medzi neautentické. Totožná formulácia býva [...]

vojaci / armáda / SR /

Eurobarometer: Armáde dôveruje 65 percent Slovákov, vláde len štvrtina

08.05.2021 16:56

Prieskum bol realizovaný v čase úradovania kabinetu Igora Matoviča.

Afganistan

Okolie školy v Kábule zasiahla séria explózií. Najmenej 40 ľudí zomrelo, hlavne študenti

08.05.2021 16:25, aktualizované: 17:10

K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, povstalecké hnutie Taliban zodpovednosť za výbuchy odmietlo a útok odsúdilo.

Andrea Letanovská

Letanovská odchádza zo strany Za ľudí. Dôvodom je Remišová

08.05.2021 15:24, aktualizované: 15:55

Letanovská kritizovala samotnú Remišovú, ktorá podľa jej slov nedokázala uchopiť a rozvíjať odkaz zakladateľa strany Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku.

Mária Kolíková / Boris Kollár /

Kollár: Sme rodina určite nebude hlasovať s opozíciou za odvolanie Kolíkovej

08.05.2021 14:24

Výhrady poslancov OĽaNO Kollár podľa svojich slov nepozná, keďže sa nezúčastnil na druhej časti piatkovej koaličnej rady.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 135603x
Priemerná čítanosť článkov: 1832x

Autor blogu

Kategórie