Založ si blog

Sizyfovská práca

Neštandardné (štvorčlenné?) OĽaNO ťažko možno považovať za stranu a už vôbec nie za stranu konzervatívnu. Z tohto spolku možno za konzervatívnych označiť snáď niektorých jednotlivcov, ktorí sa na chrbte Igora Matoviča dostali do parlamentu a/alebo do exekutívy.

Isté znaky „konzervativizmu“ môžeme pozorovať v rodinnom podniku B. Kollára, no aj tu sa to týka iba niektorých jeho predstaviteľov. U ďalších dvoch koaličných strán sa konzervatívne myšlienky a postoje dajú dosť ťažko očakávať.

V opozičných laviciach sedia dva smery (pôvodne jednotnej?) sociálnej demokracie, škriepiaci sa pravicoví „ultras“ a niekoľko „nezávislých“ (každý z nich sa do parlamentu dostal na kandidátke konkrétnej strany), medzi ktorými sa nájdu aj konzervatívne zmýšľajúci.

Skutočne konzervatívni voliči sa v súčasnom parlamente vlastne môžu spoliehať iba na niekoľkých jednotlivcov, no nemajú takmer žiadne „kolektívne“ zastúpenie. A nemusia ho mať ani po ďalších (predčasných?) voľbách.

Konzervatívne tendencie však Slovákom nie sú cudzie. Už počujem oponentov – no jasne – svätuškári! Netreba zjednodušovať – nie všetci konzervatívci sú veriaci. Ide spravidla o ľudí, ktorí jednoducho preferujú také hodnoty, akými sú tradičná rodina, prirodzená rozmanitosť, či zodpovednosť za svoje slobodné rozhodnutia. Sú to ľudia, ktorí ctia zákon a majú úctu k vyšším morálnym princípom. Vedia, že niektoré veci sa nerobia len preto, že sa to jednoducho nepatrí. Určite to nie sú žiadni spiatočnícki tmári, ktorí majú hrôzu z nového. Vedia, že pokrok nepríde na želanie a že revolučný valec nemožno spustiť, kedy a ako sa nám zachce. A naopak, nikomu nesľubujú nemožné okamžite a zázraky do troch dní.

Snaha účelne zjednotiť rozbité konzervatívne spektrum na Slovensku vyzerá takmer ako nesplniteľná úloha. Ak sa však konzervatívne sily nezjednotia, prevalcujú ich nakoniec liberálne sa tváriaci neomarxisti a/alebo tuho disciplinovaní pravicoví extrémisti. A nebude to v dejinách po prvý raz.

Pomocná otázka

25.02.2021

Hitom médií v ostatných dňoch je „núdzový stav“ a jeho predĺženie. Hovoriace hlavy v médiách sa zhodli, že núdzový stav je predovšetkým o obmedzeniach, ktoré bude národ dodržiavať. A nie preto, že to niekto rozkázal, nie preto, že nad ľuďmi stojí dráb s bičom v ruke, ale preto, že všetci budú o užitočnosti opatrení presvedčení. Presviedčať však [...]

Kto ešte nebol ministrom zdravotníctva, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu

24.02.2021

Ionesco a ďalší autori absurdných drám by mali zo správania sa našich vládnych predstaviteľov celkom určite radosť. Obyčajní ľudia (a nielen tí Matovičovi) pri pohľade na nich však dosť často iba bezradne „čumia“. Po dnešku (streda) môžeme iba tipovať: (1) či sa strane SaS zachcelo ďalšieho ministerstva, (2) či sa jej predseda naozaj už nemôže pozerať [...]

Dve prípadové štúdie

23.02.2021

V poslednom čase sa čoraz častejšie musí pýtať, kde to vlastne žijem. Správanie sa, vystúpenia a verejné prezentácie našich „najvyšších“ začínajú vo mne budiť pochybnosti, či to, čoho som svedkom, je ešte realita alebo už len moja vlastná bludná predstava. Netrápi ma to, že ľudia „v postavení“ by mali rešpektovať isté normy slušnosti, že by sa mali [...]

Jozef Brhel

Jozef Brhel zostáva vo väzbe, rozhodol Najvyšší súd

01.03.2021 16:20

Najvyšší súd sa stotožnil s rozhodnutím Špecializovaného trestného súdu z 5. februára, ktorý obvinenému konštatoval dôvody útekovej a kolúznej väzby.

Mária Kolíková

Pripomienku ku Kolíkovej súdnej mape podpísalo vyše 800 sudcov a zamestnancov súdov

01.03.2021 16:08

V prípade hromadnej pripomienky podpísanej minimálne 500 podporovateľmi je ministerka spravodlivosti povinná pristúpiť k rozporovému konaniu, pokiaľ pripomienkam nevyhovie.

Zuzana Čaputová

Slovensko má vďaka EÚ podľa Čaputovej lepšiu šancu zabezpečiť si vakcíny proti covidu

01.03.2021 15:58

Podľa slovenskej hlavy štátu sa však rokovania o nákupe vakcín mohli začať o niečo skôr a mohli sa prípadne zaoberať aj otázkou výrobných kapacít.

Univerzita Komenského

Univerzita Komenského vstupuje do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl

01.03.2021 15:37

Politizáciu univerzita vníma nielen cez predstavený návrh novely vysokoškolského zákona z dielne Ministerstva školstva, ale aj finančnou politikou ministerstva voči verejným vysokým školám.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 108474x
Priemerná čítanosť článkov: 1778x

Autor blogu

Kategórie